Vres1

Vřes může zdobit interiér či zahradu po celý rok. Jen tak s něčím se ale nespokojí

Vřes je okrasný keř, který je spojován převážně s podzimem. Rozkvétá od konce léta skoro až do zimy do různých barev od bílé až po fialovou. Zdobit vaši zahradu či interiér může ovšem po celý rok. Závisí to pouze na tom, jakou péči vřesům poskytujete. Začít je nutné už na jaře!

Sázejte a hnojte už na jaře

Nejvhodnější termín na sázení vřesů je od března do dubna. Pamatujte, že tomuto keři vyhovuje slunné místo. Na polostín, nebo dokonce úplný stín raději zapomeňte.

Mohlo by vás zajímat:  Užijte si celý rok bez otravného hmyzu. Bylinky se postarají, aby se vám obloukem vyhnul

Zásadní je i dostatečně kyselá půda stejně jako pro borůvky. V přírodě vřesy rostou na vyschlých rašeliništích, takže potřebují substrát s pH 5,5–6. Není tedy možné použít zeminu pro běžné pokojové rostliny. Nemusíte se ale ničeho bát. Vhodný substrát koupíte v jakékoliv specializované prodejně. Využít můžete například ten, kterým se hnojí rododendrony. Nebo si jej jednoduše vyrobte sami doba. Stačí smíchat rašelinu, písek a zeminu ze zahrady v poměru 3 : 2 : 1.

Zdroj obrázku: Freepik

Ochrana a péče před zimou

Pokud jste se rozhodli mít na zahradě nebo doma v truhlíku vřes dlouhodobě a chcete se kochat krásnými květy každý rok, je nutné pro to něco udělat. Každý rok vřes po odkvětu zastřihněte. Nejvhodnější doba je na konci podzimu. Nebojte se toho a větvičky zkraťte až o třetinu.

Mohlo by vás zajímat:  Skutečně dobrý chřest pozná málokdo. Podle několika znaků budete mít jistotu opravdové delikatesy

Sice vřes patří mezi rostliny, které jsou velice odolné vůči zimnímu nečasu jako sněhu, mrazu nebo větru, přesto je nutné mladé dřeviny chránit. Je potřeba keře zakrýt buďto chvojím, kůrou, nebo netkanou textilií. Zabráníte tak hrozícímu umrznutí kořenů.

Ani sucho, ani mokro

Všeho moc škodí. Přesně tak to vnímá vřes ohledně vody a sucha. Sice potřebuje stálou vlhkost, ale přílišné mokro mu naopak škodí. Přes nadbytečnou vodu se kořenům nedostává dostatek kyslíku. Ty pak následně odumřou nebo začnou plesnivět. Dejte si tedy pozor, abyste rostliny nepřelívali.

Mohlo by vás zajímat:  Vylouhované čajové sáčky pomohou cítit se svěží a vzpruží také rostliny

Líbí se vám vřesy? A pěstujete je doma? Věděli jste, že je péče o ně taková věda?

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-heather-plant/
Přidat na Seznam.cz