Drainage System Floor Around Perimeter House Gravel Floor Stainless Drain Grate Drain Stones

Štěrkový pás okolo domu ochrání fasádu a zabrání podmáčení základů

Určitě už jste to někde viděli. Dům lemuje štěrkový pás. Vypadá to obdivuhodně dobře, ovšem vylepšení vzhledu okolí budovy je pouze jednou výhodou této stavební vychytávky. Ve skutečnosti má ještě důležitější praktické funkce. Jaké?

Voda nenaruší zdi

Nepochybně se vám stalo, že jste za deště šli kolem domu blátivým terénem a vzápětí k vašemu vzteku vystříkly kapky bahna na bělostnou fasádu. Podobným nežádoucím efektům dokáže štěrkové lemování poměrně účinně zabránit. Ale umí toho ještě mnohem více. Jestliže máte dům v jílovitém terénu, který prakticky nepropouští vodu, víte, o čem hovoříme. Když v takových podmínkách obklopují budovu ještě betonové lemy, voda se zde shromažďuje a může narušit základy domu. V takovém případě je rozhodně žádoucí vyměnit beton za propustnou vrstvu štěrku.

Mohlo by vás zajímat:  Vřes může zdobit interiér či zahradu po celý rok. Jen tak s něčím se ale nespokojí
Zdroj obrázku: Freepik

Vylaďte sklon pásu

Je lhostejné, zda vsadíte na drcený kámen, oblázky, či štěrk, to je na vás. Můžete zde uplatnit i estetická hlediska, aby pás tvořil s domem příjemně ladící celek. Podstatné ovšem je hlavně správné provedení pásu. Ten musí mít mírný sklon směrem od domu, aby voda odtékala pryč, a ne naopak. Tento sklon je podle odborníků zhruba 2 %, rozdíly ve výši okrajů se odhadují přibližně na 1 cm. Aby pás opravdu přinesl žádaný efekt, měl by být široký cca 50 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Čajové sáčky vrátí domovu lesk a zářivou čistotu. Tyto triky ocení každá hospodyňka

Jednoduchý postup

Vybudování pásu na odvodnění není nijak složité, zvládne to s přehledem i stavitel začátečník. Jde hlavně o to, ho přesně vyměřit, aby vzdálenost od domu byla všude stejná. Využijte k tomu účelu kolíky, mezi které napnete provaz. Důležité jsou hrany pásu, na které se hodí buď palisády, nebo dlažební kostky, neměly by však vyčnívat nad terén více než 2 cm. Zabráníte tím, aby pás zarostl trávou. Výkop pásu pokryjte geotextilií, kterou bude voda dobře prosakovat a odtékat. Zasypte ji štěrkem ve vrstvě zhruba 10 cm, uhrabejte a je hotovo.

Zdroj: https://ultraoutdoors.com/gravel-strip-around-house/
Přidat na Seznam.cz