Štěnice se mohou objevit v jakémkoli bytě. Zbavit se jich je třeba co nejdříve

Štěnice jsou hmyz, který přímo ohrožuje člověka. Objevují se v blízkosti lidských obydlí, protože se živí krví. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že se usazují na špinavých místech, upřednostňují čisté a uklizené domovy. Boj proti nim není vždy jednoduchý, protože mohou přežít bez jídla až rok. Skryté v úkrytech čekají na svou příležitost.

Nenápadné a nebezpečné

Štěnice jsou malý hmyz, který se živí lidskou krví. Jsou vybaveny ústním mechanismem, pomocí kterého se přilepí na pokožku. Jejich působení je prakticky nepostřehnutelné, neboť současně vstřikují do kůže anestetickou látku. Kousnutí může být pro člověka nebezpečné – štěnice jsou nosiči bakterií Staphylococcus aureus, které vedou k tvorbě závažných chorob, jako je sepse nebo osteomyelitida.

Mohlo by vás zajímat:  Proti mšicím funguje cibulový postřik, mléko nebo ocet

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se štěnice vyskytují častěji ve městech než na vesnicích. Nejčastěji si je přinášíme domů z veřejných míst, jako jsou kina, nemocnice a hotely. Kromě toho si můžeme pořídit použitý nábytek nebo oděvy, kde jsou štěnice schované. Štěnice dosahuje průměru asi 5 mm a má tvrdé, hnědočervené brnění. Může se na něm objevit tmavší místo a po pití krve se hmyz stává fialovým. Bohužel je obtížné ho vidět, protože vede noční život.

Zdroj obrázku: Freepik

Rychlé jednání

Máme-li podezření na přítomnost nezvaných hostů, musíme jednat rychle. Hmatatelné výsledky přinese pouze pravidelnost. Nejprve vyhledejte hmyz. Nejčastěji hnízdí v posteli: rámu a matraci. Kromě toho se často skrývá v soklových deskách a jakýchkoli štěrbinách v blízkosti postele. Věnujte pozornost tapetám, krytům elektrických zásuvek, knihám, rámům a zrcadlům, žaluziím a záclonám. Domácí metody jsou v boji proti štěnicím v posteli dost neefektivní.

Mohlo by vás zajímat:  Proti klíšťatům běžná ochrana stačit nemusí. Vezměte na pomoc sílu bylin

Existují samozřejmě chemikálie, které lze koupit v obchodech, ačkoli jejich použití musí být pravidelné a dlouhodobé a neexistuje žádná záruka, že postup bude účinný. Kromě toho při podezření na přítomnost štěnic je lepší informovat domovního správce, neboť hmyz se může rychle přestěhovat do jiných bytů. Chceme-li však bojovat proti štěnicím sami, musíme být trpěliví. Stojí za to vědět, že štěnice rychle umírají při vysokých teplotách, takže všechny textilie by se měly prát minimálně na 50 stupňů.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/bedbugs-infestation
Přidat na Seznam.cz