Young Woman Cultivating Plants Home

Starší pokojové rostliny oživí omlazující kúra. Získají ztracenou krásu i sílu rozkvést

Pěstování pokojových rostlin je velký trend, který vás může úžasně uklidnit a přinést do vašeho domova živou dekoraci. Postupem času ale mohou rostliny přestat kvést nebo dorostou do obrovských rozměrů, které pro vás budou nepraktické. Nejjednodušší je omladit rostliny v květináči. Jak to udělat správně, abyste znovu získali krásné a zdravé rostliny?

Proč je omlazující kúra pro rostliny důležitá?

Ošetření je vhodné hlavně pro starší rostliny, které máte doma již celé roky. Postupem času přestane rostlina kvést, zmenší se jí listy, hodně vyroste a bude náchylná na parazity nebo houbové choroby. Rostliny postupem času ztratí svůj lesk a již nebudou vypadat tak krásně jako na začátku. Poradíme vám metodu, díky které je posílíte, a budou vás znovu těšit po mnoho let.

Mohlo by vás zajímat:  Trojici nenáročných rostlin zvládne pěstovat i začátečník, domov zútulní více než jakákoliv koupená dekorace

Nejlepší čas pro omlazení rostlin

Ošetření byste měli provádět na jaře, kdy je rostlina po zimním odpočinku. S jarním světlem znovu ožije naplno a bude se jí dařit mnohem lépe. Ošetření lze provádět od dubna do října, ale jaro je na to nejlepší. Pojďme se seznámit s nejjednoduššími metodami omlazení rostlin, které vám přinesou zpět jejich ztracený lesk a vitalitu.

Zdroj obrázku: Freepik

Ořezávání rostlin

Nejjednodušší metodou je pravidelné hnojení vhodným hnojivem. Stejně tak ale můžete rostliny také ořezat. Odstraňte suché, nemocné a zdeformované větve, stonky i listy. Díky tomu se rostlina bude soustředit na růst zdravých částí místo záchrany těch poškozených. Osvědčeným způsobem je také vytvoření řízků a rozmnožení rostliny. Udělat to můžete řezem zdravého výhonku nebo dělením.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování domácích rostlin nebývá nic složitého, je pouze třeba dodržovat několik zásad

Jak omladit kvetoucí rostliny?

U pokojových rostlin, které mají květenství, můžete postupovat stejně jako u ostatních rostlin. Ošetření ale musíte provést až po jejich odkvětu a odstranění květů. Rostlinu potom můžete vytvarovat a ořezat nepotřebné větve, stonky i listy. Kromě toho byste v tuto dobu měli také zkontrolovat stav kořenů a všechny nemocné kusy odstranit.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/hpgen/reviving-plants.htm
Přidat na Seznam.cz