Stálezelené túje nejsou náročné, ale poděkují za vhodné místo vysazení
Túje jsou velmi oblíbenou dřevinou, kterou můžeme pěstovat jako stromek i jako keř. Velice vhodné jsou zejména při vytváření živých plotů. Rostou rychle a jsou velmi odolné proti škůdcům. V zimě se jim nemusíte přehnaně věnovat, a přesto osvěží vaši zahradu svou zelenou barvou. K pěstování tújí je zapotřebí mít na paměti v podstatě pouze dvě věci: řezání a hnojení. Díky tomu zabráníte nepěknému zhnědnutí větví.
Na výsadbě záleží
Velice důležitý je způsob, jakým své túje vysadíte. Záleží na umístění i na tom, do jaké hloubky je dáte. Neméně důležitý je také substrát. Pokud máte možnost zasadit túji, můžete to udělat kdykoli od jara až do podzimu. Ideální je ale výsadba na podzim, asi šest týdnů před prvním mrazem. Pokud by nastal mráz dříve nebo jste vysadili později, nebudou mít túje čas pořádně se zakořenit a nepřežily by zimu.
Jaký zvolit substrát?
Před samotnou výsadbou je dobré půdu dobře prokypřit. Túje nejsou nikterak vybíravé na substrát a dokážou se přizpůsobit i chudším půdám (s výjimkou písčité půdy). Avšak v půdách, které nejsou ideální, porostou túje pomaleji. Pro svou túji zvolte místo chráněné před větrem s dostatkem slunečního záření. Pokud jim takové podmínky dopřejete, budou odolnější vůči chorobám i škůdcům.
Pravidla pro výsadbu
Před výsadbou je dobré rostliny na několik minut namočit do vody. Kořenový bal by měl být úplně nasáklý vodou. Připravte si jámy dvakrát tak hluboké než je výška kořenového balu sazenice. Jednotlivé jámy rozsaďte asi 50 cm od sebe a ve stejné vzdálenosti od okraje pozemku. Kolem každého stromku v okruhu 50 cm by se neměl nacházet žádný plevel ani tráva, protože odjímají živiny z půdy a zpomalují tújím růst.
Zalévání a mulčování
Po vysazení zahrňte půdou a důkladně zalijte. V následujících týdnech budou vaše rostliny potřebovat dostatečnou zálivku – v horkých dnech klidně ráno i večer. Jako mulč použijte borovou kůru.