Chestnut 1710430 1280

Kaštany se hodí nejen na výrobu dekorací, své místo mají také v kuchyni nebo koupelně

Když je podzim v plném proudu, vidíte v parcích mnoho lidí, kteří sbírají kaštany. Kromě nich se mohou sbírat také barevné listy nebo bukvice. Kaštany ale můžete využít jinak než z nich stavět s dětmi zvířátka. Zkoušeli jste někdy šampon z kaštanů?

Kaštan patří mezi oblíbené symboly podzimu

Možná jste to nevěděli, ale z kaštanů si můžete vyrobit velmi účinný repelent proti mšicím. Mšice totiž nemají rády vůni kaštanů a stojí za to si ho doma vyrobit. Stačí uvařit v hrnci vody asi 10 lžic kaštanového prášku. Kaštany si můžete nadrtit nadrobno a vsypat do hrnce. Vývar nechte zchladit a poté jím postříkejte rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonalý trávník, bohatá úroda zeleniny: popel je cenné hnojivo, které je škoda nevyužít

Prášek z kaštanu můžete použít do dezertů nebo koláčů. Nahrazuje bramborovou mouku a stane se pomocníkem a zvláštní surovinou v kuchyni. S jeho pomocí můžete upéct sušenky nebo dýňový koláč. Kaštany jsou známé pro své využití v kosmetickém průmyslu. Doma si můžete udělat oplach na vlasy i pleťovou masku.

Zdroj obrázku: Pixabay

Prášek z kaštanů se používá i k praní prádla, pomůže dokonce vybělit zuby

Vlasy budou pevnější a lesklejší, pokud si vyrobíte masku na vlasy. Na tu stačí litr vody a několik lžic nadrcených kaštanů. Masku na obličej vyrobíte stejně, jen musí mít konzistenci pasty, aby dobře držela. Nechte ji na obličeji 10 minut a opláchněte.

Mohlo by vás zajímat:  Rozpoznejte příznaky chorob na rostlinách a zasáhněte včas

Pokud chcete prát prádlo ekologicky, vyzkoušejte kaštany. Existují také mycí ořechy, které pracují na stejném principu. Prádlo bude vyprané a ušetříte životní prostředí. Kaštany mají dobrý vliv na krevní oběh. Na posílení můžete dát lžíci prášku z kaštanů do vany a uvolnit své tělo.

Kaštanový prášek má protizánětlivé vlastnosti, a díky tomu se hodí na čištění zubů. Nenahrazuje zubní pastu, ale díky kaštanu budou vaše zuby světlejší i o několik odstínů. Konzistenci pasty získáte správným poměrem surovin – kaštanů a vody.

Zdroj: https://www.nccih.nih.gov/health/horse-chestnut
Přidat na Seznam.cz