Red Fruits Cherry Tomatoes Growing Windowsill Closeup

Správné zastřižení a odebírání nepotřebných částí keříků podpoří dobrou úrodu rajčat

Rajčata jsou jednou z rostlin, u kterých se často říká, že domácí chutnají úplně jinak než kupované a často ošetřované chemickými postřiky. Jejich pěstování může být zároveň skvělý způsob odpočinku. I tak je to ale činnost poměrně komplikovaná. Obzvlášť bychom neměli podcenit fázi redukování listů a zastavení růstu. Právě ta je pro správný vývoj nezbytná. Jak na to a podle jakých pravidel se řídit, vám poradí právě dnešní článek.

Jednejte tak, aby si vaše rostlina zachovala co nejvíce energie

U zastřihávání je celkově základem se snažit, aby všechna energie, kterou rostlina má, byla soustředěna do vytváření co nejlepších plodů. Je tak důležité odstranit veškeré části, které k tomuto účelu nepřispívají. Proto je dobré začít s výhony a šlahouny, které keř přirozeně produkuje, aby se rozšířil. Ty ale my jako pěstitelé nepotřebujeme a je tak dobré je včas odstranit, aby rostlině neubíraly živiny.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se uchovává křen

Stejně tak je dobré odstranit všechny listy kromě těch v těsné blízkosti plodů. Ze zbylých listů, které jsou blízko plodů, totiž rajčata můžou brát potřebné cukry. Zbylé listy by ale opět pouze plýtvaly energii.

Zdroj obrázku: Freepik

V posledním kroku je dobré zastřihnout špičku keře. Toto způsobí v určité fázi zastavení růstu a rostlina tak může veškerou energii věnovat pouze dozrávání plodů.

Jak je to se sklízením plodů

Zpravidla se rajčata sklízejí zhruba dva měsíce potom, co je proveden výše zmíněný postup. Plody tak mají dostatek času opravdu správně dozrát. Je ale dobré mít na paměti, že rajčata sklizená v této fázi jsou určená k okamžité spotřebě.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování rajčat ve fóliovníku je snadné. Nejdůležitější je vychytat správnou zálivku, zelenina pak poroste sama

Celkově doporučujeme rajčata sklízet nejpozději do září. Právě v tomto období začíná hrozit, že přijdou první mrazíky, a plody by se tak mohly zničit. Později už pak ani není dostatek slunečního záření na správné dozrávání.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/vegetable/vegetables/how-to-prune-tomato-plants/
Přidat na Seznam.cz