Young Adult Moving New House

Monstera je citlivá na zálivku, světlo a vzdušnou vlhkost

Monstera patří mezi oblíbené pokojové rostliny, které zdobí interiéry. Během krátké doby se může stát dominantním prvkem celého pokoje, protože má zajímavý a impozantní vzhled. Monsteru však nestačí koupit v obchodě a postavit na stolek, vyžaduje určitou péči, aby mohla být přírodní ozdobou. Prvotními náznaky, že se jí nedaří, jsou zkroucené nebo žluté listy. Jaké potíže to značí? Není nic ztraceno, chřadnoucí monstera může být během pár dnů zase v pořádku.

Příšera z tropické Ameriky

Domovem monstery z čeledi áronovitých jsou tropické a vlhké oblasti od Mexika až po Panamu. Mohutné liány s typickými velkými a děrovanými listy existují v 50 různých druzích, přičemž v tuzemsku se prodává nejčastěji monstera skvostná, která vyniká robustním vzhledem. Postupem času získají listy typické zářezy a objevují se visící vzdušné kořeny. Právě neobvyklý a často magický vzhled je důvodem, proč si lidé monsteru pořizují do svých obydlí, ale s úspěchem se využívá jako designový prvek též v kancelářských prostorech.

Mohlo by vás zajímat:  Vytvořte si doma jedinečnou levitující dekoraci s živými rostlinami
Zdroj obrázku: Freepik

Nenáročná s požadavkem na prostor

Co se musí říci hned na začátek? Monstera rozhodně nepatří do miniaturních nebo stísněných prostor, ke svému životu potřebuje dostatek místa k rozvoji. Postupem času může dosahovat výšky 2 až 2,5 metru, přičemž se rozpíná též do šířky. Kromě této potřeby je tato pokojovka citlivá na vlhkost a zálivku. V průběhu topné sezóny se tak mohou začít monsteře kroutit listy, což odkazuje na příliš suchý nebo málo vlhký substrát. Zapnuté radiátory vedou k nižší vlhkosti vzduchu, proto je nutné upravit péči a monsteře kropit listy.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje nejsou tak náročné, jak se říká. Aby vykvetly, stačí dodržet známé zásady

Zalévání v zimním období

Zima a topná sezóna jsou pro pokojovky náročné období, nesmí se zapomínat na pravidelné očišťování listů měkkým a navlhčeným hadříkem, aby mohla monstera dýchat. Při žloutnutí listů se musí změnit četnost zalévání, protože je důvodem přílišná vlhkost, v zimě postačuje zálivka jednou za čtrnáct dní. Při chřadnutí je namístě zahnojit monsteru rostlinnými hnojivy. Problémem může být též umístění, tato rostlina nesnáší průvan a změny teplot.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/how-to-care-for-monstera-monstera-deliciosa
Přidat na Seznam.cz