Happy Woman Gardener Work Clothes Watering Beds Her Vegetable Garden Sunny Warm Summer

Správné zalévání udržuje rostliny v kondici. Pravidla jsou jednoduchá, zvládne je každý

Péče o rostliny doma i na zahradě může být někdy pořádně obtížná. Přemýšlíme, kdy a jak je zalévat a zda potřebují to či ono hnojivo. Příliš mnoho vody může vést k hnilobě a houbovým chorobám, zatímco příliš málo vody vede k suchým, zvadlým a nezdravým rostlinám. Jaká pravidla je třeba dodržovat a jaké přípravky používat? Níže naleznete všechny tipy, které potřebujete.

Kdy rostliny zalévat

Nejlepší je zalévat rostliny ráno nebo v podvečer, aby byly rostliny dobře hydratované a vydržely teplé odpolední teploty a přímé sluneční paprsky. Zalévání během poledne nebo nejteplejší části odpoledne není efektivní, protože se většina vody odpaří. Se zaléváním nečekejte až do večera, protože listy potřebují čas na vysušení před setměním. Pokud zůstanou rostliny přes noc mokré, mohou být náchylnější k různým chorobám a je větší pravděpodobnost, že k nim zavítají slimáci a jiní škůdci.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice je tajným spojencem každého zahradníka. Rostliny posílí, ochrání a uzdraví
Zdroj obrázku: Freepik

Jakou vodu k zalévání použít?

Pro zalévání rostlin je nejlepší používat odstátou vodu. Ideální je dešťová voda, ale vzhledem k tomu, že není vždy po ruce, ji můžete nahradit vodou přímo z kohoutku. Napusťte ji večer, nechte přes noc odstát a ráno s ní zalévejte květiny. Pamatujte na to, že přílišné zalévání rostlinám škodí, proto je nezalévejte, pokud je hlína ještě vlhká z předchozího zalévání. Obecně platí, že je rostlina připravena na zalévání, když je vrchní půda cca 3 cm suchá.

Mohlo by vás zajímat:  Bramborová mouka vás ve štychu nenechá. Po skvrnách a zápachu nezůstanou ani stopy

Metody zalévání

Ačkoli jsou postřikovače trávníků velmi snadné a pohodlné na používání, je tato metoda zcela neefektivní. Až polovinu vody lze totiž ztratit odpařováním nebo působením větru. Mokré listy a květy jsou navíc vystaveny vyššímu riziku onemocnění. Nejúčinnějším způsobem zalévání rostlin jsou zavlažovací hadice, které umožňují, aby voda pomalu prosakovala do země a zalévala kořeny květin. Výsledkem je, že listy a květy zůstávají suché.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud máte rostliny ve venkovních květináčích, během léta je kontrolujte každý den, zejména pokud jsou umístěny na přímém slunečním světle. V nádobě schne voda trochu rychleji, ale také zde platí, že musíte dávat pozor, abyste rostlinu nepřelili. Jak už bylo řečeno výše, zalévejte, až když jsou suché vrchní 2 cm půdy.

Zdroj: https://www.gardeners.com/how-to/when-to-water/8108.html
Přidat na Seznam.cz