Red Tomatoes Organic Garden

Správné zalévání a hnojení předejde praskání rajčat

Spor, zda jsou rajčata ovoce, či zelenina, trvá již několik let. Příliš podstatný pro jejich pěstování tento fakt ale není. V tomto článku se naopak to důležité dozvíte, a to, na co nezapomenout, pokud se do jejich pěstování teprve pouštíte, nebo co vylepšit, pokud se vašim rostlinám nedaří tak, jak byste si přáli.

S jakými problémy se při pěstování rajčat můžeme setkat

I když rajčata vidíme na mnoha zahrádkách i balkónech a jejich pěstování se tak může zdát snadné, není tomu tak. Rajčata jsou relativně náchylná na mnoho vnějších vlivů. Často se u nich můžeme setkat s různými škůdci, houbovými chorobami nebo praskáním.

Mohlo by vás zajímat:  Známá tiktokerka prozradila trik, díky kterému vydrží salát čerstvý a křupavý až 30 dní

Co vlastně je praskání?

Praskání je vytvoření prasklin na slupce rajčat způsobené řadou faktorů. Patří mezi ně zejména nepravidelné zalévání, nedostatek živin nebo nesprávná vlhkost půdy. Může se stát, že k praskání dojde při přebytku vody způsobeném počasím, a ne jejich majitelem, jako například po vydatných bouřkách. Dochází k tomu, protože rajče nasaje vodu z okolí, a dojde tak k popraskání po těchto náhlých změnách objemu plodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak docílit perfektních rajčat?

Vyberte správné hnojivo. Rajčata dodatečné hnojení potřebují. Dejte si ale pozor na obsah dusíku, který urychlí růst plodů a slupka pak může popraskat.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné fazole s neobyčejnými účinky na zdraví patří do každodenního jídelníčku

Zalévejte pravidelně. Při pravidelném zalévání menším množstvím vody nedochází k přehnanému nasávání vody plody a praskání se tak dá předejít. Zalévání vynechejte v případě deště. Pokud pěstujete rostliny v květináči, nezapomeňte vodu vylít nebo vybrat květináč s vhodným odtokem, aby nedošlo k podmáčení kořenů.

Chraňte kořeny rostlin. Mulčováním můžete zabránit jak vypařování vody, tak prorůstání plevelu.

V neposlední řadě si nezapomeňte vybrat odrůdu, která vyhovuje vašim požadavkům a zároveň je vhodná do podmínek, jež jsou u vás dostupné.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/vegetables/tomatoes/grow-your-own
Přidat na Seznam.cz