Správné skladování potravin v lednici sníží plýtvání jídlem
Plýtvání potravinami. Téma, které je na stole už několik let, ale situace se znatelně zlepšila během posledního roku, kdy enormní inflace v tuzemsku zvýšila ceny výrobků. Ve světě se vyhodí přibližně jedna třetina celkové produkce, což činí přes jednu miliardu tun potravin. V Evropské unii pak připadá na každého asi 96 až 115 kilogramů vyhozeného jídla, v tuzemsku jsme na tom lépe, byť na osobu to dělá přibližně 60 kilogramů potravin. Důvodem pro likvidaci nejsou jen nadměrné zásoby, ale zejména špatné skladování jednotlivých výrobků, ovoce nebo zeleniny. Jakým způsobem skladovat potraviny v chladničce a docílit tak snížení plýtvání?
Správné umisťování do chladničky
Otevřít chladničku a dát na první volné místo, které objevím? Tento způsob uskladňování potravin je zcela nevhodný. Spotřebič je totiž rozdělený do několika sektorů s různými teplotami. Zatímco ve vrchní části se hodí uskladňovat mléčné produkty, jako jsou kefíry nebo jogurty, prostředek je ideální pro sýry, masné výrobky a doma uvařená jídla. Dolní část je určená pro maso a ryby, do nejspodnější zásuvky pak patří některé druhy zeleniny a ovoce. Většina plodů ale nepatří do chladničky, nýbrž do misky na kuchyňskou linku.
Pozor na změny teplot ve dveřích
Vejce do dveří? Pozor na tento nešvar, výrobci sice umisťují držák na vajíčka do dveří, bohužel časté změny teplot při otevírání zařízení vajíčkům nesvědčí, vhodnější je umístit je do střední části. Naopak poličky ve dveřích jsou ideální pro marmelády a omáčky. Zapomenout se nesmí nejen na správné umístění v chladničce, ale také na patřičné obaly. Zeleninu nebo ovoce je možné zabalit do papírových sáčků nebo papírových utěrek, aby plody neohrožovala přebytečná vlhkost. A co s ostatními potravinami?
Nádoby pro skladování
Plastové či skleněné nádoby a krabičky zamezují šíření zápachu a choroboplodných zárodků. Nejvhodnější je použití sklenic nebo skleněných misek s plastovými víčky, které se snadno udržují v čistotě, nadto se dobře myjí a zbavují škodlivých patogenů. Současně sklo neobsahuje žádné škodlivé chemikálie nebo nebezpečné sloučeniny. Kromě oblíbených plastových nádob, které dobře poslouží pro přenos oběda do práce nebo svačiny do školy, se objevují na trhu též porcelánové, které nabízejí také vysoký uživatelský komfort a neohrožují lidské zdraví jedovatými látkami.
Zdroje: https://www.eatingwell.com/article/291130/10-rules-to-organize-your-refrigerator-the-right-way/