Blueberries 1576403 1920

Správně prořezaný borůvkový keř bude plodit mnohem více lahodných bobulí

Borůvky jednoznačně patří do skupiny ovoce, které je oblíbené skoro po celém světě. Obsahují velké množství důležitých látek, vitamínů a minerálů. Jsou silnými antioxidanty a navíc tělu dodají jen málo kalorií, takže pokud si je dopřejete při dietě, rozhodně neuděláte chybu. Máte takový borůvkový keř již na své zahradě? A už jste prováděli řez? Pokud ne, proveďte jej nyní, aby vám kanadská borůvka přinášela každým rokem lepší ovoce.

Začínáme řezem

Začneme tím, že odřežeme veškeré plodonosné větve, abychom uvolnili místo těm novým, které nosí plody nejlépe. Dále vyřežte veškeré silné větve, které se protínají a oslabují keř. Mimo to byste měli před rašením pupenů, čtvrtý rok po výsadbě, odříznout z keře jeden nebo dva výhonky, které mají velmi dřevnatou kůru. Dále ustřihněte i zbývající mladé výrůstky nad zemí, také ustřihněte ty, které se rozvětvují nebo jsou zaoblené a trčí z keře.

Mohlo by vás zajímat:  Zázračné žluté ovoce prospěje nejen zdraví a kráse, šikovné hospodyňky znají jeho další využití
Zdroj obrázku: Freepik

Upozornění

Jestliže máte malý keř, který je oslabený a neprodukuje dostatek nových výhonků, nechte staré výhonky a ostříhejte je do úrovně kolen. Jakmile začnou růst, pod řezem se objeví nové výhonky, které budou plodit.

Odstranění bezcenných výhonků

Bezcenné výhonky jsou ty, které rostou přímo vzhůru a mají velké mezery mezi pupeny. Nepřinášejí ovoce, a proto jsou bezcenné a mohou se odříznout. A jestliže přinesou ovoce, bude jich na výhonku velmi málo, a naopak oslabí keř. Doporučuje se takové výhonky odstranit na dvakrát, aby netvořily další zbytečné šlahouny. Pokud tyto výhonky neodřežete, vytvoří se boční, takzvané koruny, a na nich později ovocné výhonky. Ty sice budou plodit, ale plody nebudou dobré a sladké.

Mohlo by vás zajímat:  Magnolie a šeřík ozdobí zahradu krásnými barvami a naplní ji omamnou vůní
Zdroj obrázku: Pixabay

Kdy odstraňovat

Prořezávat borůvky byste měli na konci zimy, velmi krátce před zahájením růstu. Nejsladší a nejlepší ovoce plodí dvouleté a tříleté výhonky. Další výhonky, které jsou staré šest až osm let a rostou ve vnější části koruny, začínají dřevnatět a lámat se. Stříhejte tak, abyste podpořili růst nových a silných výhonků.

Zdroj: https://www.thespruce.com/growing-blueberries-1401960
Přidat na Seznam.cz