Splnit náročné podmínky lilií není jednoduché, odvděčí se však omamnými květy
Zahradní lilie se pěstují pro jejich čarovnou krásu a omamnou vůni. Sluší jim pěstování v řádcích nebo ve shlucích, ostudu neudělají ale ani samostatně. Lilie potřebují slunné nebo jen mírně zastíněné stanoviště. Daří se jim v úrodné, propustné a vzdušné půdě. Většina odrůd poroste i v mírně kyselé půdě, bílé lilie ale potřebují neutrální pH.
Kvetou od června do srpna
Pěstování lilií není jednoduché, pokud jim ale připravíme správné podmínky, odmění se nám hojným květenstvím od června do konce srpna. Vysaďte je vedle měsíčků, které zabrání tomu, aby se do lilií pustily hlístice. Měsíčky totiž fungují jako přirozená past. Pokud vás trápí myši nebo jiní hlodavci, kteří pěstování lilií maří, zasaďte vedle řebčík. Myši jeho vůni nesnáší. Pěstovat je můžete i v plastových nádobách, aby se hlodavci nedostali ke kořenům.
Půdu kolem lilií udržujte neustále vlhkou. Nemají rády sucho, ale ani přemokření. Substrát zalévejte přímo, aby se nenavlhčily listy. Vybledlé květy pravidelně odstraňujte, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. Prodloužíte tak období květu na maximum a lilie bude moci vykvést i několikrát po sobě.
Pravidelně vytrhávejte plevel
Po celé vegetační období odstraňujte plevel, který extrahuje živiny ze země, ale je také stanovištěm mšic. Plevel vytrhávejte ručně, abyste nepoškodili cibule lilií. Půda se prokypří a rostlinám se bude dařit zase o něco lépe. Plevel je ostatně nutné odstranit na vybraném místě ještě před vysazením rostlin, a to alespoň s dvoutýdenním předstihem.
Aby lilie hojně kvetly, přihnojujte je pravidelně směsným hnojivem. Poprvé na začátku června, ještě před kvetením, a poté znovu během kvetení a po odkvetení v červenci nebo v srpnu. Cibule lilií byste měli na začátku září vykopat a zasadit na nové místo, případně uskladnit až do jara. Skladujte je pokryté rašelinou nebo pilinami při teplotě 2–4 °C. Vysazujte opět na jaře.
Zdroj: https://www.almanac.com/plant/lilies