Slimákům znepříjemní život úklid, vaječné skořápky a sůl
Sezóna je v plném proudu. Ne vždy je to ale zahrádkářům po chuti. Společně s krásně kvetoucí flórou totiž přichází i fauna a s ní i spousta škůdců. Mezi ty nejrozšířenější patří i slimáci. Právě tito plži dokážou na zahradě udělat pěknou paseku. Jak se proti nim bránit? Možností je spousta. Pomoct vám můžou jak specializované výrobky, tak recepty našich babiček.
Znepříjemněte škůdcům pobyt na své zahradě
První a nejjednodušší radou je nezpříjemňovat slimákům pobyt na našem pozemku. Abyste to úspěšně uskutečnili, stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel. Slimáci mají v oblibě stinná místa, jelikož slunce je vysušuje a může pro ně být až fatální. Tudíž se v prvé řadě zaměřte na to, aby vaše zahrada nebyla skládka plná nepotřebného harampádí. Všechny takové předměty totiž pro slimáky představují úkryt. Je tedy nejprve potřeba zahradu uklidit.
Velmi podobné je to i s trávníkem. Nenechávejte ho zbytečně přerůst. Hlemýždi se do něj pak schovají a snadno se dostanou k vašim rostlinám i přes den. Celkově tedy pobyt těmto tvorům znepříjemníte, když se o svůj pozemek budete dobře starat.
Zkuste použít mechanické bariéry
Slimáci jsou poměrně choulostiví, co se kontaktu s různými materiály týče. Spousta zahradníků doporučuje před záhony umístit cokoli měděného. Kontakt s mědí nedělá slimákům dobře. Pro tento účel můžete v květinářství koupit i speciální měděné pásky.
Podobnou bariéru můžete vytvořit i z nadrcených skořápek. Ostré kousky skořápek nasypané kolem záhonků budou slimákům znepříjemňovat pohyb. Nemají totiž velmi odolné tělo, a tak si ho takovými úlomky snadno poškodí. Stačí si tak skořápky například od uvařených vajec schovávat a poté nastražovat na zahradu.
Podobným způsobem můžete použít i sůl. Ta zase dehydratuje, a jelikož tělo slimáka z velkého procenta tvoří voda, začne se v podstatě rozpouštět.
Zdroj: https://www.thespruce.com/slug-control-in-garden-1402502