Raw Peeled Potatoes Pot Water Before Cooking

Voda po vaření brambor najde využití v kuchyni, na zahradě i při péči o tělo

Vařené brambory jsou běžnou přílohou k mnoha českým pokrmům. Mnoho lidí si však možná neuvědomuje, že vodu použitou k vaření brambor lze využít mnoha užitečnými způsoby. V tomto článku představíme některé způsoby, jak můžete zužitkovat bramborovou vodu v kuchyni, na zahradě a v péči o tělo.

Využití bramborové vody v kuchyni

  • Výroba chleba: Bramborovou vodu lze při výrobě chleba použít jako náhradu běžné vody. Škrob ve vodě dodává těstu vláčnost, což má za následek měkčí a jemnější texturu. Bramborovou vodu můžete použít v jakémkoli receptu na chleba, který vyžaduje vodu.
  • Polévka nebo dušený základ: Bramborová voda je výborným základem pro polévky a dušená jídla. Má jemnou chuť, která nepřebije ostatní ingredience, a škrob ve vodě pomáhá zahustit vývar.
  • Vaření těstovin: K vaření těstovin můžete použít bramborovou vodu místo běžné vody. Škrob ve vodě pomáhá zahustit omáčku a obalit nudle, výsledkem je pak krémovější a chutnější pokrm.
Mohlo by vás zajímat:  Plíseň bramborová dokáže zničit během chvíle celou úrodu. Zeleninu zachrání cibulový postřik
Zdroj obrázku: Freepik

Využití bramborové vody v zahradě

  • Hnojivo: Bramborová voda je bohatá na živiny, které jsou prospěšné pro rostliny, jako je draslík, fosfor a dusík. Bramborovou vodu můžete použít jako přírodní hnojivo pro rostliny tak, že ji zředíte vodou a zalijete jí rostliny.
  • Hubení škůdců: Bramborová voda může být také použita jako přírodní pesticid. Zásaditá povaha vody pomáhá odpuzovat škůdce, jako jsou slimáci a mšice. Jednoduše nastříkejte bramborovou vodu na listy a stonky rostlin, abyste odpudili škůdce.
Mohlo by vás zajímat:  Kdo by nemiloval mandarinky. Málokdo však už zná skvělé využití jejich slupek

Využití bramborové vody v péči o tělo

  • Opláchněte s ní vlasy: Bramborovou vodu lze použít jako přírodní oplach na vlasy. Škrob obsažený ve vodě pomáhá odstraňovat přebytečný maz z pokožky hlavy a vlasů a zanechává vlasy lesklé a zdravé. Chcete-li použít bramborovou vodu jako oplach vlasů, jednoduše ji po umytí šamponem nalijte na vlasy, vmasírujte do pokožky hlavy a opláchněte vodou.
  • Tonikum na obličej: Bramborová voda může být také použita jako pleťová voda. Škrob ve vodě pomáhá zklidňovat a hydratovat pokožku, zatímco živiny ve vodě ji pomáhají vyživovat a chránit. Chcete-li použít bramborovou vodu jako tonikum, jednoduše ji po očištění pleti naneste na obličej vatovým tamponem.
Zdroj: https://www.tastingtable.com/1143050/why-you-should-stop-pouring-out-your-potato-cooking-water/
Přidat na Seznam.cz