Nemoc

Škůdci a nemoci trápí rostliny doma i uvnitř, včasný zásah je zachrání

Jestli doma nebo na zahradě pěstujete rostliny, je dobré je několikrát za měsíc zkontrolovat, zda nejsou napadané škůdci nebo jinými nemocemi. Díky pravidelné kontrole můžete zjistit příznaky nemocí ještě zavčasu a rostlinám pomoci. Poradíme, jakými prostředky to půjde nejlépe.

Mezi problémy se řadí suchá půda nebo mšice

Květiny mohou mít různé problémy nejen se škůdci, ale také s nemocemi. Podklad v květináči může být velmi suchý, tím budou trpět nejen listy, ale hlavně kořeny. Do substrátu tak udělejte díru a do ní dejte hydrogelové granule, které běžně koupíte v obchodě. Při zalévání tento gel absorbuje vodu a získáte tak záložní nádrž. Ani v horkém létě nebude zemina vysychat a vy rostlině zajistíte vláhu.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční kaktus může kvést po celou zimu. Banánová svačinka mu dodá sílu a krásu
Zdroj obrázku: Freepik

Mšice jsou asi nejčastějším nezvaným hostem na květinách. Nejlepším prostředkem proti nim je šedé mýdlo. Nastrouhejte ho a dejte rozpustit ve vodě. Na 1 litr teplé vody přidejte dvě lžíce hoblin. Zamíchejte, nechte vychladnout a mýdlovým roztokem polijte stonky i listy. Stačí jednou denně po dobu 10 dní a rostliny budou bez mšic.

Na listech můžete vidět pavučiny nebo plíseň

Jestli na listech vidíte světlé pavučiny, může to znamenat napadení roztoči. Každý den nastříkejte na květiny heřmánkový nálev, který zřeďte v poměru 1 : 1 s vodou. Najít můžete také plíseň, která dokáže zničit veškeré rostliny, které rostou vedle sebe. Rozšiřuje se velmi rychle, a tak je vhodné zahájit léčbu včas.

Mohlo by vás zajímat:  Na domácí mazlíčky může číhat doma velké nebezpečí. Je ukryté v krásných zelených rostlinách
Zdroj obrázku: Freepik

Můžete si vyrobit sami domácí nálev, který se bude skládat ze skořice, majoránky nebo česneku. Do roztoku přidejte půl lžičky prostředku na mytí nádobí, protože roztok bude na rostlinách lépe držet, a tím je udrží delší dobu chráněné. Pokud rostlinám zežloutnou listy, je to znamení, že jim chybí potřebné minerály. Na tento problém bude fungovat hnojivo, které jim živiny dodá. Hnojivo můžete koupit v zahradnictví, nebo si ho vyrobit doma. Použít můžete slupky od banánu, přírodním hnojivem jsou také vaječné skořápky.

Zdroj: https://thepracticalplanter.com/how-to-save-a-dying-plant/
Přidat na Seznam.cz