Person Holding Plant Close Up

Setí okurek je možné v dubnu. Po měsíci je lze přesadit přímo do záhonu

Okurky patří mezi nejvíce pěstovanou zeleninu v naší zemi. Není divu, jelikož tato zelenina je velmi chutná a snadno se pěstuje. Ne každý však ví, kdy je správný čas na výsadbu této chutné plodiny. Zahradníci však odhalují nejlepší čas.

Nejlepší čas

Okurky mohou být zasety dvěma způsoby. První, populárnější je setí okurek přímo do země. Toto je určitě snazší volba, ale musíme pamatovat na to, že okurka roste při správné teplotě a potřebuje hodně vody, ale zároveň ne nadměrnou vlhkost. Musíme si uvědomit, že ve vlhké půdě semena nebudou klíčit a pravděpodobně budou hnít. Druhou metodou je setí semen okurek na sazenice. Je to časově náročnější metoda, ale umožní nám vychutnat si tuto zeleninu mnohem dříve.

Mohlo by vás zajímat:  Celer je nabitý vitamíny a antioxidanty. Podpoří hubnutí i krásný vzhled pokožky

Abychom mohli zasít okurky do země, musíme počkat na správné povětrnostní podmínky, protože teplota vzduchu by měla být mezi 15 a 18 stupni Celsia. V praxi doba setí okurek připadá na květen, v chladnějších částech země můžeme začít sít ještě na začátku června, pak si můžeme být jistí, že okurky porostou.

Zdroj obrázku: Freepik

Příprava okurek

Sazenice okurek se připravují v dubnu a tento způsob pěstování nám umožní vychutnat si dřívější úrodu v porovnání s výsevem semen přímo do země. Nezapomínejme, že čas setí semen okurek závisí na tom, kdy chceme sázet sazenice na trvalé místo. Příprava je velmi jednoduchá. Do připravených květináčů s půdou zasejeme dvě semena, po vyklíčení odtrhneme slabší sazenici a zanecháme silnější. Nejlepší je umístit květináče na slunečný parapet a sazenice zalévat vodou při pokojové teplotě.

Mohlo by vás zajímat:  Výběr zeleniny a ovoce je široký. V obchodě se vyplatí nakupovat podle barvy a vůně

Sazenice by v květináči měly strávit čtyři týdny, takže pokud je plánujete sázet do půdy v první polovině května, semena by se měla zasít ve druhé a třetí části dubna. Zahradníci používají jednoduchý trik k urychlení klíčení semen již léta. Jen je namočte 24 hodin, než je zasejete do země.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/vegetables/cucumbers/grow-your-own
Přidat na Seznam.cz