Bouquet Fresh Lilac Flowers Glass Vase

Šeřík vydrží ve váze mnohem déle čerstvý díky osvědčeným tipům

Šeřík je krásný a voňavý keř. Má však velmi jemné květy a do vázy se tak příliš nehodí. Co ale udělat pro to, abyste si ho i tak užili co nejdéle?

Na co myslet ještě před uříznutím

V prvé řadě nezapomeňte, že i doba, ve které šeřík z keře odebíráte, je důležitá. Nejlepší je zvolit okrajové části dne, tudíž ráno nebo večer. Tím zajistíte, že rostlinu vystavíte co nejmenšímu šoku.

Zároveň si s sebou nezapomeňte vzít správné nářadí. Jednoduché trhání rukou se vám nemusí vyplatit. Dost možná tak poškodíte stonky a vystavíte kytici většímu riziku hniloby. Raději si s sebou vezměte ostré nůžky nebo pilku, které vám zajistí čistý řez.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní dekorace vytvoří na zahradě útulnou atmosféru

Pro šeřík zvolte vhodnou vázu a vyhněte se přehnanému slunečnímu svitu. Právě ten může urychlit biologické procesy, které v rostlině probíhají, a k vadnutí by pak došlo dříve.

Zdroj obrázku: Freepik

Základ je voda

Jako u většiny květin musíme začít s vodou. Aby nám šeřík vydržel co nejdéle, je potřeba vodu pravidelně měnit. Doporučuje se vodu měnit minimálně jednou (spíše až dvakrát) denně. Toto doplňování čerstvé vody zabrání tvorbě bakterií a jiných mikroorganismů, které by pak kytici mohly ublížit.

Při výměně vody ve váze se také doporučuje nedávat šeřík do čisté tekutiny ihned. Zkuste prvně stonky umýt. Určitě si všimnete kluzkého filmu, který na nich bude. Právě ten by mohl vodu předčasně kontaminovat a způsobit její dřívější kažení. Když k tomu stonky navíc ještě pokaždé seříznete, aspoň trochu obnovíte schopnost rostliny přijímat vodu.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z droždí: 4 různé způsoby, které podpoří zdraví a růst rostlin

Předejděte hnilobě

Jak už bylo zmíněno, výměna vody je důležitá, aby nedocházelo k tvorbě mikroorganismů, které způsobují hnilobu. I když ale budete vodu měnit, jsou faktory, které by vám ji mohly dále znečišťovat, jako například opadané listy. Právě z tohoto důvodu je dobré spodní listy odstranit, aby nedocházelo k jejich kontaktu s vodou.

Zdroj: https://www.chicagobotanic.org/blog/how_to/keep_cut_lilacs_fresh_longer_these_tips
Přidat na Seznam.cz