Purple Branch Lilac Pink Vase Delicate Beautiful Flower

Šeřík ve váze vydrží déle při správném střihu a pravidelné výměně vody

Šeřík je keř, který se v posledních letech stal velmi oblíbeným. Nejznámější je pro svou typickou vůni a překrásné barvy. Kytice z jeho květů může být ale na péči poměrně náročná. Je tak dobré dodržovat několik zásad, které její životnost prodlouží. Jak se o kytici starat krok za krokem?

Kdy a kde můžete šeřík najít

Jak už bylo řečeno, šeřík se v posledních letech těší velké popularitě. Najít ho můžete jak na zahradách, v parcích, tak v centrech měst.

Mohlo by vás zajímat:  Hraboše pomohou ze zahrady vystrnadit fyzické bariéry a přírodní repelenty

Péče o kytici začíná ještě předtím, než si ji přinesete domů

U šeříku je poměrně zásadní už to, jakým způsobem ho z keře získáte. Začněte tím, že vyberete správnou denní dobu. Ideální je se na sběr vydat v brzkých ranních hodinách či později k večeru. V tomto období probíhá v rostlině nejméně procesů a květy jsou tak nejživější a mají nejvýraznější vůni. Také si s sebou nezapomeňte vzít nožík či nůžky. Šeřík totiž není vhodné trhat, proto jsou důležité tyto nástroje.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice dodá vůni oblíbeným dezertům, zkušení zahradníci ale znají její další účinky
Zdroj obrázku: Freepik

Jak jednat, když si šeřík donesete domů

Když si šeřík přinesete domů, začněte tím, že ze stonků odtrháte všechnu zeleň. Listy by totiž ve váze začaly dělat neplechu. Ve vodě by začaly hnít a rozmnožily by se v ní bakterie, kvůli kterým by se kytici nedařilo.

Také nezapomínejte pravidelně měnit vodu. Opět tak předejdete kažení vody. Ideální je ji měnit klidně i dvakrát denně. Když budete vodu měnit, můžete stonky rostliny opláchnout. Dovolíte tak stonku, aby lépe nasával vodu, a zároveň očistíte bakteriemi vytvořený sliz, který by mohl novou vodu zbytečně kontaminovat.

Mohlo by vás zajímat:  Velká pomoc za málo peněz. Perlit provzdušní půdu a vypořádá se s plísní

Pokud se vám bude zdát, že šeřík předčasně vadne, doporučujeme ledovou koupel. Stačí pouze kytici na chvíli vložit do studené vody. Rostlina zažije šok a květy budou opět vypadat krásně čerstvě.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/trees-shrubs-vines/shrubs/is-there-any-way-to-keep-lilacs-from-wilting-in-a-vase/
Přidat na Seznam.cz