Drain Pipe Is Connected Rusty Iron Barrel With Rainwater

Dešťové vody je škoda nevyužít. Přinášíme 5 skvělých tipů, jak ji zužitkovat

Všichni, kdo mají k dispozici vlastní zahradu, by měli sbírat dešťovou vodu. Ušetříte nejen přírodní zdroje, ale také svou peněženku. Voda je v posledních letech velmi drahá, a proto byste měli využívat i tu, kterou vám poskytuje sama příroda. Používat ji přitom můžete na zahradě i v domácnosti a snížit díky tomu své účty za energie. Poradíme vám, jak ji můžete využít naplno.

Vlastnosti dešťové vody

Dešťová voda se hodně liší od destilované. Obsahuje méně iontů vápníku a hořčíku, díky čemuž je měkčí. Musíte mít ale na paměti, že není vhodná k pití, protože obsahuje vysoké hodnoty dusíku, kyslíku a oxidu uhličitého. Kromě toho může obsahovat mikoorganismy a minerální soli (saze, písek a pyl). Nedoporučuje se ani na mytí nádobí, i když někteří lidé to dělají.

Mohlo by vás zajímat:  Proti mšicím funguje cibulový postřik, mléko nebo ocet

Co můžete dělat s dešťovou vodou? Není toho málo

Kromě zalévání rostlin ji můžete použít dalšími pěti způsoby, které by vás možná nikdy nenapadly. Používat ji můžete k praní, protože je měkká a nebude zbytečně ničit vaši pračku. Navíc budete mít mnohem menší spotřebu vody. Využít ji ale můžete také na splachování toalety. Abyste toho dosáhli, budete muset odčerpat vodu z nádrže a pod tlakem tam přivést dešťovou vodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Na nádobí se sice nedoporučuje, ale na mytí auta ji můžete použít bez obav. Skvělá je také na mytí oken, protože nezanechává žádné šmouhy díky tomu, že neobsahuje chlór. Další možností je čištění parapetů a zahradního nábytku, na které nemusíte plýtvat vodou z kohoutku. Budete se divit, ale dešťová voda je vhodná také na oplachování vlasů. Budou díky tomu krásné a lesklé, protože dešťová voda obsahuje jiné složky než klasická voda z kohoutku.

Mohlo by vás zajímat:  Mulč z kartonu zadrží v půdě vlhkost a sníží růst plevele

Jak sbírat dešťovou vodu?

Většina lidí si na zahradu umístí několik velkých nádob, do kterých při dešti prší. Nejefektivnější metodou je ovšem shromažďování dešťové vody ze středy do nádrží, na které jsou okapy napojené. Metodu sběru musíte zvolit podle toho, jaké máte možnosti na vlastní zahradě a kolik vody chcete tímto způsobem získat.

Zdroj: https://rainharvesting.com.au/why-harvest-rainwater/uses-for-rainwater/
Přidat na Seznam.cz