Šeřík okouzlí nádhernými květy i svůdnou vůní. Málokdo přitom tuší, že dokáže léčit
Šeřík obecný je ozdobou mnoha zahrad. Jeho květy jsou vidět z daleka a jeho vůně dokáže zaplnit celou zahradu. Nádherná vůně přitom láká nejen lidi, ale také mnoho druhů hmyzu. Hodně lidí si to neuvědomuje, ale tento okrasný keř dokáže zlepšit zdraví. Pomůže s bolestmi hlavy, krku a revmatickými bolestmi, hypertenzí a kašlem, posílí imunitní systém a pozitivně působí také na játra. Jak z něj získat maximum léčivých vlastností?
Kdy a kde najdeme šeřík?
Šeřík obecný může dosahovat výšky až 7 metrů! Jedná se o keř s tmavě zelenými listy srdcového tvaru. Květy mají sladkou vůni a fialovou, modrou, bílou, nebo dokonce žlutou barvu. Jestli ho chcete pěstovat na zahradě, půjde to velmi jednoduše, protože nepotřebuje k růstu speciální podmínky. Během května ho můžete obdivovat v plné kráse a těšit se z nádherných květů.
Dobře roste na slunných místech, ale také v polostínu. Výhodou je, že vám postačí jeden keř, abyste získali obrovskou rostlinu a hodně květenství. Vysadit ho ale můžete také ve skupině a různě kombinovat barvy. Díky tomu získáte působivou dekoraci. Krásně bude vypadat také ve společnosti jasmínu nebo hlohu.
Odrůdy a vlastnosti
Mezi nejpopulárnější odrůdy patří šeřík Madame Lemoine, který má bílé květy a bohaté květenství. Další možností je šeřík Sensation, který tvoří drobné dvoubarevné květy. Každý z květů má fialovou barvu a růžový, téměř bílý okraj. Podívat se ale můžete také na běžný šeřík Primrose nebo japonský šeřík. Japonský šeřík je nejnovější a má jedinečnou, modrou barvu květů.
Jaké jsou vlastnosti této rostliny? Připravit si můžete šeříkový čaj, který se používá při léčbě lupénky, pro čištění jater, při průjmu, hypertenzi, kašli nebo bolestech v krku. Použít ho můžete také na posílení imunity nebo revmatismus. Květy je vhodné sbírat večer, otrhat z větviček a pevně zavřít do sklenice. Sklenice vložte do trouby a pečte na 50 stupňů. Hnědé květy rozložte na pečicí papír a nechte vychladnout. Čaj nebo nálev připravte stejně jako u jiných bylinek.
Zdroj: https://www.healthbenefitstimes.com/common-lilac/