Jak se uchovává křen

Křen patří mezi rostlinu hojně využívanou v lidovém léčitelství. Křen působí zejména antibakteriálně, ale jeho účinky jsou rozsáhlejší. Využívá se pří léčbě zánětu průdušek, při podpoře trávení. Při zevním užití křenu dochází k prokrvení tkání a tím i k rychlejší regeneraci a hojení.

V České republice, bylo významným místem pro pěstovaní křenu Kutnohorsko. Křen má rád vysokou vlhkost. Křen obsahuje zejména tyto účinné látky – silice, vitamín C, glukosinoláty, hořčiny, enzymy, sacharidy, glutamin, asparagin, oraganické kyseliny a flavoidy. Pokud se rozhodneme pro uchování křenu doma, měli bychom vědět, jak se křen sbírá a uchovává.

Jak se uchovává křen, existuje množství rad, jak ho uchovat. Nejvhodnější pro uchování křenu je chlad a vlhko. Uchovávání křenu však nejprve předchází jeho sběr. Sběr křenu provádíme z dvouletých rostlin buď na podzim (v měsících záři – listopad), nebo na jaře (v měsících březen – květen). Vždy sbíráme pouze kořen křenu. Po sběru se rozhodneme, jakým způsobem chceme křen uchovat.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata pěstovaná ve skleníku potřebují správné množství zálivky

Křen můžeme uchovávat zmražený, ve formě křenové pasty, sterilizovaný i strouhaný. Jeho uchovávání není nijak náročné. Náročnější je křen před uchováním řádně zpracovat. Přinášíme praktické rady, jak uchovat křen.

Jak uchovat křen

1. Uchování křenu formou zmražení

Křen očistíme, oškrábeme, najemno nastrouháme a ihned smícháme s citrónovou šťávou, která uchovává vitamín C. Takto připravený křen, rozdělíme na menší porce zabalené do alobalu.

2. Křen uchovávaný sterilizováním

Jedná se o náročnější formu uchovávání křenu. Zde si musíme připravit nejprve nálev na křen. Nálev by měl obsahovat 2 dcl vody, 0,5 dcl octa, 80 g cukru, 10 g soli. Nálev je nutný pro úspěšnou sterilizaci. Křen nastrouháme úplně najemno, do nádoby ve které máme nastrouhaný křen, nalijeme vařící nálev. Směs promícháme a ihned s ní plníme zavařovací sklenice, které uzavíráme. Sterilizujeme po dobu 25 minut při 90 st. C.

Mohlo by vás zajímat:  Rebarboru zasazenou v září můžeme sklízet už zkraje jara

3. Uchovávání křene formou křenové pasty

Zcela čerstvý nezvadlý a pálivý křen očistíme, rozkrájíme a rozemeleme na kuchyňském mlýnku či v robotu. Na 1 kilo jemně rozemletého křenu musíme přidat 10-18 gramů soli. K takto připravenému křenu přidáme 2 dcl octa, 10 – 15 gramů cukru, 2 dcl vody. Vše dokonale smícháme a znovu rozemeleme. Výrobek má bílo šedou pastovitou konzistenci. Pokud máme tuto konzistenci, naplníme s ní předsnídávkové skleničky, uzavřeme a pasterujeme ve vodní lázni při teplotě 95 st. C po dobu 20 minut.

Mohlo by vás zajímat:  Chřest obohatí jídelníček nejen netradiční chutí. Skutečné bohatství se skrývá uvnitř

Ať už křen uchováváme v jakékoli formě je vhodným doplňkem stravy.

Přidat na Seznam.cz