Kren

Jak pěstovat křen

Křen je mohutnou rostlinou s velkými zelenými listy. Najdeme ho růst ve volné přírodě, nejčastěji na okrajích polí a luk, na rumištích a podobných zákoutích. Vyhledáván je především pro svůj kořen. Ten je výborným doplňkem v kuchyni, neboť se používá v nastrouhaném stavu pro svůj pálivý říz, k dochucování jídel. Ovšem křen si můžete vypěstovat na zahradě, stačí jen vědět, jak pěstovat křen.

Jak vypěstovat silný kořen

krenRostlina vytváří bohatě rozvětvený kořenový systém. Rozmnožuje se výhradně vegetativně kořenovými oddenky. I z malých částí kořene Vám vyroste nová rostlinka, která má tendenci během let se rozrůstat, větvit kořínky a vytvářet nové tenké kořínky. Pro získání žádoucích válcovitých kořenů je nezbytné opakovaně zasahovat do vývoje kořenového systému křenu.

Mohlo by vás zajímat:  Zelenina pěstovaná během zimy bude připravená ke sklizni hned zkraje jara

Podstatou je podpoření vývoje omezeného počtu vegetačních výhonů a zabránit tvorbě tenkých vedlejších kořínků. Rovněž se musí odstraňovat i květenství, dorůstají výše 150 centimetrů. Z bílých vonných květů se sice nevytváří semena. Tvorba květenstva však vysiluje rostlinu na úkor jejich kořenů.

Jak pěstovat křen?

Křen se může pěstovat dvěma způsoby. Jedná se o tak zvaný Malínský víceletý způsob a jednoleté pěstování.

Malínský způsob víceletého pěstování křenu

Spočívá v tom, že kořenové řízky asi 2 centimetry silné a 10 centimetrů dlouhé bez vegetačního vrcholu na podzim či brzy na jaře vysazujeme. Vysázení provedeme na vzdálenost 60 centimetrů od sebe do hloubky 15 centimetrů. Na jaře vyraší výhony, které motyčkou odhrneme až k řízku rostliny a ponecháme jen 1-2 výhony. Zbylé výhony odkopneme úzkou motyčkou zároveň i tenkými postrannými kořínky. Půdu pak přihrneme zpět.

Mohlo by vás zajímat:  Při pěstování rajčat je rozhodující teplota, přísun slunečního světla a odebírání listů

Tento postup nazvaný jednocení provedeme znovu v létě. Kořínky na spodním konci musí zůstat nepoškozené. Vysázené kořeny křenu se neprodlužují, nýbrž jen sílí. Sklizeň křenu provedeme na podzim, když se živiny stáhnou do kořenů a listy zhnědnou.

Zeminu odhrneme. Zesílený konzumní výhon vykopneme a využijeme ke spotřebě. Zeminu pak opět přihrneme. Tento proces se opakuje každý rok. Při správném obhospodařování vydrží rostliny na jednom místě i deset let, aniž hrozí zaplevelení záhonu a znehodnocení kvality kořene.

Mohlo by vás zajímat:  Vaření brambor urychlí jedlá soda, v mikrovlnce jsou hotové za pět minut

Jak pěstovat křen – jednoleté pěstování

V březnu provedeme výsadbu na podzim sklizených konzumních kořenů. Dlouhé budou 20-25 centimetrů. Odtrhneme z nich tenké kořínky a pupeny a vysazujeme šikmo do mělčích brázd. Koncem června kořeny odhrneme a ve střední části z nich odstraníme tenké kořínky. Pak je opět zahrneme zeminou.

Křen sklízíme co nejpozději na podzim. Zbytky rostlin odstraníme do posledního ze záhonu, abychom zabránili jeho zaplevelení. Ze sklizených vyrytých kořenů odstraníme listy a kořeny uložíme do písku pro zimní spotřebu. Slabší řízky použijeme k nové jarní výsadbě. Druhým rokem musíme kulturu zrušit.

Přidat na Seznam.cz

2 Odpovědi na “Jak pěstovat křen”

  1. Prosím o radu. Potřebuji nyní v létě křen, který mám na zahradě-sadba byla na podzim loň.roku. Lze kousek odrýt tak, aby nepoškodila zbytek křenu v zemi? Děkuji.

    1. Dobrý den, křen by se měl množit řízkováním, kdy z hlavního kořene oddělíte postranní kořeny, měly by mít cca 1 cm v prům. a být alespoň 20 cm dlouhé. Ty se sází cca 15 cm hluboko 60cm od sebe. Pokud se vám podaří křen „hezky“ urýt, měl by vám příští rok zase vyrůst.

Komentáře jsou uzavřené.