Child Learning How Plant Tree

Sázení ovocných stromků: jarní termín je vhodný pro řadu oblíbených odrůd

Kdy je čas sázet? Pro výsadbu ovocných stromků se běžně používá podzimní termín, ale existují také výjimky, o kterých bude řeč později. Podzimní sázení je vhodnější pro bujný růst hned v další sezóně, naopak jarní zase v tom, že se rostlina aklimatizuje a připraví na zimu. Jak postupovat při výsadbě a jaké druhy sázet na jaře a jaké na podzim? S tématem poradí zkušený odborník.

Umístění a zemina hrají zásadní roli

Kam se sazenicemi? Ovocné stromy potřebují ke svému životu a hlavně pro bohatou sklizeň dostatek slunečních paprsků. Umístění se musí věnovat patřičná pozornost, protože na slunci dozrává ovoce rychleji, je sladší a má výraznější zabarvení. Naopak se nedoporučuje vysazovat stromy na větrnou stranu nebo do dolíků, kde hrozí v zimě hromadění vody a přílišné vymrzání. V takovém případě mohou také omrznout poupata v jarním období. Kromě umístění je zásadní též substrát. Podle expertů se musí volit hlinitopísčité půdy s dobrým odvodněním a střední vlhkostí. Do oblastí s vysokou hladinou spodních vod jsou pak vhodnější ovocné keře.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat rajčata?
Zdroj obrázku: Freepik

Výsadba podle sazenic i druhů

V tuzemsku se prodávají nejčastěji prostokořenné vypěstované ze semenáčků, které mívají velikost do 70 centimetrů. Tento druh sazenic se musí sázet v době vegetativního klidu, v brzkém jaře nebo v pozdní podzim. Kořeny těchto sazenic nesmí zaschnout. U ovocných stromků je vhodnější podzimní termín, platí to především pro jabloně, hrušně nebo švestky. Naopak u teplomilnějších druhů, jako jsou broskvoně, meruňky, nektarinky, je pak vhodnější jarní termín při teplotách nad 4 °C. U krytokořenných sazenic nebo poloodrostků v sadbovačích nebo kontejnerech se může sázet v oba termíny, dokonce po celou sezónu.

Mohlo by vás zajímat:  Levandule vnese do zahrady kousek Provence a potěší nejen svou vůní

Sázení ovocných stromků

Dřeviny se sází do jam o průměru, který je větší než kořenový bal stromku, asi do 50 až 70 centimetrů podle délky volně umístěných kořenů. Polovina jámy se zasype kvalitní zeminou s příměsí kompostu či hnoje a zalije vodou. Umístěný stromek se musí zlehka udusat, ke stonku se musí opatrně připevnit tenký kůl, aby měl oporu, ale nesmí dojít k poškození kořenů. Dlouhé nebo poškozené kořeny se musí zastřihnout a roubování se nesmí dostat pod povrch, ale asi 10 centimetrů nad zem. Stromky potřebují pravidelnou zálivku, hnojení přichází na řadu až v průběhu dalšího roku po vysazení. Jednotlivé exempláře se vysazují do vzdálenosti asi pěti až sedmi metrů od sebe.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-plant-fruit-trees
Přidat na Seznam.cz