Book 2020460 1920

Trojici nenáročných rostlin zvládne pěstovat i začátečník, domov zútulní více než jakákoliv koupená dekorace

Tradice pěstování rostlin v domácích podmínkách sahá velmi hluboko do kořenů lidské civilizace. Již ve starém Egyptě lidé pěstovali květiny v nádobách. Řekové a Římané zase sázeli vavříny do hliněných nádob. První, kdo se snažil vytvořit uměle osázené zahrady plné okrasných květin, byli ale Číňané před více než dvěma milénii. Tato krásná tradice se uchovala i do dob dnešních a mnoho lidí si pěstování a péči o květiny zvolilo za svou profesi a zabývají se rostlinami celý svůj život. Existuje mnoho druhů rostlin a odrůd, které lze pěstovat v květináčích. V dnešní článku se něco dozvíte o těch nejkrásnějších z nich.

Mohlo by vás zajímat:  Zvětralé pivo je chyba jen tak vylít. Fíkus si na něm náramně pochutná

Cyklámen perský

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Česky se mu přezdívá brambořík. Tato elegantní květina bývá bohatě ověnčena pestrobarevnými květy se zubatými okraji. Nabývají různých barev ‒ od zářivě růžové, po bílou až ke svítivě červené. Listy ve tvaru srdce nebo ledviny bývají sytě zelené s jemným mramorováním. Bramboříkům vyhovuje pobyt v místnosti s pokojovou teplotou. Nesnesou vystavení přímému slunci. Na zahradě jim vyhrazte místo ve stínu. Hlína v květináči by měla být stále jemně vlhká.

Vánoční hvězda

Tuto nápadně krásnou květinu někdo možná zná pod názvy pryšec nebo betlémská hvězda. Chlubí se výraznými odstíny rudé, bílé nebo krémově žluté. Ráda pobývá na slunných místech. V místnosti jí ale vyhovuje přiměřená pokojová teplota. V zimě byste ji měli zalévat mnohem méně než v letním období. Díky tomu vám déle vydrží. Dejte pozor, aby vám vánoční hvězda neonemocněla. Snadno jí může uškodit:

  • Studený průvan ‒ způsobí zežloutnutí listů
  • Neustále vlhký substrát ‒ vzniká kořenová hniloba
  • Napadení škůdci (nejvíce mšice)

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Azalka indická

Poslední rostlinou na našeho článku je azalka. Jedná se o zahradní keř, který bývá velmi hustě rozvětvený. Větévky jsou porostlé tmavě zelenými listy a nápadně krásnými květy (nejčastěji fialovými). Kvete od května do října. Preferuje růst v chladné a stále vlhké půdě. Najděte proto vaší azalce na zahradě místo, kde budou panovat vyhovující podmínky.

Přidat na Seznam.cz