Pink Roses 2533389 1920

Růže jsou krásné, ale mnozí je nedoporučují z důvodu nadměrného výskytu škůdců

Růže je královna květin. Je to oblíbená květina, která se vyskytuje ve více než 100 různých druzích. Bohužel ani růži se nevyhýbají choroby a škůdci. Nejčastěji ji napadají plísňové choroby a pozadu nezůstávají ani škůdci z říše hmyzu.

Houbové choroby

Nejrozšířenější nemocí u růží je černá skvrnitost listů. Tato nemoc se vyskytuje hlavně při zvýšené vlhkosti v chladnějších letech. Listy jsou zpočátku posety tmavohnědými až černými skvrnami, které se postupem času slévají ve větší plochy. Rostlina napadená houbovou chorobou je slabá a ztrácí většinu listů. 

Mohlo by vás zajímat:  Po zahradním jezírku touží každý. Dejte mu ten pravý ráz správnými rostlinami

Růže napadají i jiné houby jako např. rzivost, kdy se na spodní straně listů objevují rezavé vystouplé fleky. Tato choroba postihuje pouze některé druhy růží.

Ale i v příznivém a suchém počasí mohou rostliny trpět houbami. V tomto případě se jedná padlí, které na některých místech zanechává bílý práškový povlak.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Škůdci růží

Nepříjemnými škůdci, které zahrádkáři nemají v oblibě, jsou mšice. Jejich invaze dokáže velmi snadno zničit mladé a šťavnaté výhonky. Existují sice chemické prostředky, ale zkuste proti mšicím bojovat přírodní cestou. Slunéčko sedmitečné neboli beruška zvládne za jeden měsíc zničit až tisíc zelených vetřelců. Zkusit můžete i výluh z tabákových listů nebo rajčat.

Mohlo by vás zajímat:  Při pěstování lilií hraje důležitou roli ořezání ve správný čas

Deformaci květů a poupat způsobují různé druhy třásnokřídlého hmyzu, který se zavrtává do poupat a postupně je vysává. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Prevence je základ

Preventivní opatření jsou vždy lepší. V případě růží to platí také. Důležitý je čerstvý proudící vzduch a pravidelné prořezávání. Oboje přispívá k dobrému mikroklimatu kolem růží a udržuje je v suchu. 

Další patření:

  • zajistěte dostatek prostoru a slunce;
  • pravidelně odstraňujte suché, odkvetlé a nemocné části rostliny;
  • rostlinu nepřelívejte a pravidelně ji hnojte.

Růže nemají rády těžkou a nepropustnou půdu. Když už musíte používat chemikálie, dodržujte návody k použití i skladování. Ale je-li to jen trochu možné, zkuste se jim vyhnout.

Přidat na Seznam.cz