Ladybugs 1593406 1920

Invazivní asijská beruška drze likviduje český hmyz, boj s ní nemusí být vždy marný

Beruška se vyskytuje běžně jak na loukách, tak ve městech. Díky svému pěknému a originálnímu vzhledu se často objevuje v písních a básních pro děti. Beruška je však velmi užitečná také pro přírodu, neboť ji zbavuje celé řady škůdců jako jsou mšice nebo roztoči. Bohužel již několik let je i u nás daleko častější tzv. asijská beruška, která je nejen extrémně invazivní, ale také ničí původní druhy hmyzu. Jak se této nežádoucí návštěvnice zbavit?

Asijská beruška je brouk z čeledi berušek, který žije v mnoha různých klimatických pásech. Původně pochází z Asie, ale postupem času se začal rozšiřovat i v Evropě a na jiných místech světa. I když se živí hlavně mšicemi, může kvůli nedostatku potravy lovit i jiné druhy hmyzu, dokonce i ty užitečné.

Mohlo by vás zajímat:  Zavíječ zimostrázový je pro oblíbené keře pohroma. Domácí postřik se s nimi vypořádá
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak rozpoznat asijskou berušku?

Asijská beruška není snadno rozpoznatelná, protože je velmi podobná našemu domorodému hmyzu. Může mít různé barvy, včetně černé, oranžové, červená nebo žluté. Má oválný tvar a na křídlech mohou být tečky (ale nemusí). Mezi hlavou a skořápkou má charakteristické znaménko ve tvaru písmene „M“.

Asijská beruška může také ničit úrodu. Má totiž ráda různé druhy ovoce, například hrozny, které nakusuje a znehodnocuje. Na podzim hledají asijské berušky úkryt před mrazem a schovávají se v zemi nebo kůře stromů, ale častokrát se mohou objevit i v bytech.

Mohlo by vás zajímat:  Šváby do našeho domova snadno nalákají zásoby jídla. Nenechte se vyjídat odporným hmyzem, zakročte včas
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Asijská beruška u vás doma

V domácnosti se z ní může stát nepříjemný problém. Za prvé je hrozbou pro rostliny v květináčích, a navíc vydává velmi nepříjemný zápach. Pokud se asijská beruška cítí ohrožena, vylučuje žlutou látku, která zanechává stopy na pokožce nebo oděvu. Stává se také, že brouk může bolestivě kousat. Poté se na pokožce může objevit vyrážka nebo svědění.

Berušky se mohou schovávat na různých místech. Nejčastěji se nachází v blízkosti oken nebo balkonových dveří. Jak se jich ale zbavit? Nejlepší je sáhnout po vysavači. Poté musíte sáček co nejrychleji zlikvidovat, aby se berušky zase nedostaly ven. V extrémních případech stojí za to sáhnout po insekticidech.

Mohlo by vás zajímat:  Černý bez lze využít pro postřik proti škůdcům na zahradě

Prevence také funguje

Dříve než s beruškami vůbec budete muset bojovat, je lepší zabránit jim v tom, aby se dostaly k vám domů. Co je dobré udělat? Nejprve zajistěte a utěsněte všechny mezery, zejména ty kolem rámů, oken a dveří. Berušky také nemají rády kyselé pachy jako je citron nebo pomeranč. Můžete proto zkusit nastříkat záclony třeba éterickými oleji.

Přidat na Seznam.cz