Potted Plant 1031040 1920

Rostliny volají o pomoc. Rozpoznejte, co jim chybí, nebo čeho mají naopak přebytek

Při péči o pokojové rostliny se často nevědomky dopouštíme mnoha chyb. A ačkoliv nám některé rostliny dokážou tyto chyby odpustit, valná většina začne uvadat. Co dělat, aby zanedbané květiny přežily dočasný nedostatek péče a znovu získaly svou zašlou slávu? 

První známky nesprávné péče

Listy jsou hnědé a křehké, tvoří se na nich skvrny. Rostlina nemá květy nebo jsou jako bez života. Možná se na listech objevují malé dírky a snadno opadávají. Mezi další znaky patří hmyz nebo houby v hlíně a na listech. Přečtěte si následující rady a zachraňte díky nim své pokojové rostliny! 

Mohlo by vás zajímat:  Velké pokojové rostliny vkusně doplní interiér a dodají mu svěžest

Zalévání: méně je někdy více

Nadměrné zalévání je jednou z nejčastějších chyb při péči o pokojové rostliny. Většina rostlin snáší periodická sucha mnohem lépe než nadměrné zalévání. Příliš mnoho vody způsobí hnilobu kořenů a odumření rostliny. Jak poznáme, že jsme to s vodou přehnali? Nejprve je půda v květináči příliš mokrá, voda se nevsakuje a stojí v nádobě. Listy začínají žloutnout, vlnit se a opadávat. Stonky černají.

Zdroj obrázku: Pixabay

Za děravé listy nemůže hmyz

Pokud svou květinku nepřesazujete každý rok, postupně jí začnou docházet živiny. Jaké minerály potřebuje, zjistíte podle listů. Například dírky v listech nezpůsobuje hmyz, ale je to známka nedostatečné výživy. Jak podle listů poznáme, jaký minerál je zapotřebí? 

  • Zažloutlé listové žilky jsou známkou toho, že rostlině chybí železo a hořčík. Existuje jednoduchý trik, jak to napravit: zapíchněte do hlíny rezavý kovový předmět (hřebík, drátek) a každý den pokropte povrch půdy! Vlhkost podpoří uvolňování železa. 
  • Bledé slabé stonky a listy značí nedostatek fosforu. Nakrájejte banánovou slupku na malé kousky a zamíchejte do květináče. Nezapomeňte každý den hlínu zvlhčit. 
  • Nedostatek dusíku se projeví tím, že listy vyblednou a zčervenají. Abyste tomu zabránili, stačí hlínu promíchat s kávovou nebo čajovou sedlinou a pravidelně zalévat. 
Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat hortensie
Zdroj obrázku: Pixabay

Správné světlo

Přímé sluneční světlo způsobuje vyprahlé, bledé a křehké listy. A naopak, rostlina v tmavém rohu může být tenká a slabá. Řešením je nepřímé sluneční světlo. Ale jak poznáme, že je to tak akorát? Pokud v místnosti můžete uprostřed dne bez problémů číst, aniž byste rozsvítili lampu, většině rostlin se tam bude dařit. 

Přidat na Seznam.cz