Selective Focus Shot Snail Crawling Grassy Field Pretoria South Africa

Rostliny před šneky ochrání bariéra i aroma určitých druhů zeleniny

Šneci jsou přirozenou součástí přírody, a tak není divu, že je v hojném množství najdeme i na naší zahradě. Sice nejde o úplně obávané škůdce, ale jejich přítomnost třeba na květinách a zelenině rozhodně není vítaná. Existuje však hned několik účinných a levných metod, jak se s nimi vypořádat, a navíc ještě budou užiteční.

Šneci na zahradě umí také pomoci

Ačkoliv zahradníci vidí na své zahradě šneky velmi neradi, věřte, že jejich přítomnost není vždy ke škodě. Hlemýždi mají v ekosystému svou nezastupitelnou roli. Jsou tu od toho, aby rozkládali organickou hmotu. Živí se mrtvými rostlinami, hmyzem a jinými živočichy, čímž přispívají k tvorbě humusové půdy. Pro zahradníky jsou obzvláště užiteční hlemýždi hroznoví. Jejich vajíčka odstraňují popadané ovoce a čistí zahradu od odpadu.

Mohlo by vás zajímat:  Na mšice nejlépe zafunguje doma vyrobený prostředek, zaženou je i některé rostliny

Jenže hlemýždi se rychle množí. Stává se tak hlavně ve vlhkém létě a na stinných a vlhkých místech. Přemnožení hlemýžďů pak vede k pustošení zahrady, a to hlavně v noci nebo za deštivého počasí. Nejčastěji napadají saláty, ovoce, okvětní listy nebo mladé výhonky rostlin. Jak se jich zbavit?

Zdroj obrázku: Freepik

Nepoužívejte ve své zahradě chemii

Každý zahradník se vyhýbá jakýmkoliv chemickým postřikům a jedům, ale co dělat s přemnoženými hlemýždi? Zkuste osvědčené rady, které opravdu fungují. Použít můžete například dřevěný popel či najemno rozdrcené slepičí skořápky, kterými žádný hlemýžď neprojde. Hodit se bude také stelivo, které stačí v silné vrstvě rozprostřít na půdu kolem plodin.

Mohlo by vás zajímat:  Kuně se líbí v lidských obydlích, kde páchá škody. Pár triků ji vyžene pryč

U záhonů vysázejte cibuli, česnek či majoránku. Tyto plodiny hlemýžďům nevoní. Šneky a slimáky pravidelně sbírejte a přesouvejte na jiné místo. Pokud máte doma slepice, stanou se jejich dobrou pochoutkou.

Zdroj: https://www.aumanns.com.au/19-best-natural-ways-to-prevent-pesky-snails-and-slugs/
Přidat na Seznam.cz