Rostliny před šneky ochrání bariéra i aroma určitých druhů zeleniny
Šneci jsou přirozenou součástí přírody, a tak není divu, že je v hojném množství najdeme i na naší zahradě. Sice nejde o úplně obávané škůdce, ale jejich přítomnost třeba na květinách a zelenině rozhodně není vítaná. Existuje však hned několik účinných a levných metod, jak se s nimi vypořádat, a navíc ještě budou užiteční.
Šneci na zahradě umí také pomoci
Ačkoliv zahradníci vidí na své zahradě šneky velmi neradi, věřte, že jejich přítomnost není vždy ke škodě. Hlemýždi mají v ekosystému svou nezastupitelnou roli. Jsou tu od toho, aby rozkládali organickou hmotu. Živí se mrtvými rostlinami, hmyzem a jinými živočichy, čímž přispívají k tvorbě humusové půdy. Pro zahradníky jsou obzvláště užiteční hlemýždi hroznoví. Jejich vajíčka odstraňují popadané ovoce a čistí zahradu od odpadu.
Jenže hlemýždi se rychle množí. Stává se tak hlavně ve vlhkém létě a na stinných a vlhkých místech. Přemnožení hlemýžďů pak vede k pustošení zahrady, a to hlavně v noci nebo za deštivého počasí. Nejčastěji napadají saláty, ovoce, okvětní listy nebo mladé výhonky rostlin. Jak se jich zbavit?
Nepoužívejte ve své zahradě chemii
Každý zahradník se vyhýbá jakýmkoliv chemickým postřikům a jedům, ale co dělat s přemnoženými hlemýždi? Zkuste osvědčené rady, které opravdu fungují. Použít můžete například dřevěný popel či najemno rozdrcené slepičí skořápky, kterými žádný hlemýžď neprojde. Hodit se bude také stelivo, které stačí v silné vrstvě rozprostřít na půdu kolem plodin.
U záhonů vysázejte cibuli, česnek či majoránku. Tyto plodiny hlemýžďům nevoní. Šneky a slimáky pravidelně sbírejte a přesouvejte na jiné místo. Pokud máte doma slepice, stanou se jejich dobrou pochoutkou.
Zdroj: https://www.aumanns.com.au/19-best-natural-ways-to-prevent-pesky-snails-and-slugs/