Drops 4347225 1920

Rostliny, které v interiéru vytvoří nejen krásnou dekoraci, ale pomohou také s nadměrnou vlhkostí

Důvody, proč lidé doma pěstují rostliny, mohou být různé. Obvykle je to touha po kousku přírody a dekorativní vzhled pokojových rostlin, někdy je tato potřeba praktičtější, například při vlhkosti vzduchu.

Možná vás to překvapí, ale opravdu existují druhy rostlin, které ve zvýšené míře absorbují vlhkost z okolního vzduchu a při jejich správném výběru tak mohou přispět ke zlepšení domácího prostředí.

Proč přílišná vlhkost vzduchu není dobrá

To, že máte doma příliš vlhko, poznáte obvykle podle permanentně orosených oken, někdy se na stěnách, zejména v okolí oken, tvoří vlhké skvrny. Obecně lze říci, že žádný extrém není dobrý, a tedy ani příliš vlhký, ani příliš suchý vzduch není vhodný.

Mohlo by vás zajímat:  Ani o dovolené nemusí květiny trpět žízní. Stačí jim dát napít z lahve od vína
Zdroj obrázku: Pixabay

Je však třeba pamatovat na to, že přílišná vlhkost může mít za následek i vznik zdravotních potíží, mezi které patří zejména alergie a také chronická rýma, což jistě není žádoucí. Je to způsobeno i tím, že vlhké prostředí je ideální pro výskyt plísní, které sekundárně také negativně působí na zdraví.

Které rostliny zvolit

V poslední době se velké oblibě těší dekorativní a na prostor a podmínky naprosto nenáročný zamiokulkas. Je ideální, pokud hledáte vhodnou rostlinu, která by osvěžila místa, kde se jiným rostlinám obvykle nedaří. Nepotřebuje totiž příliš slunečního svitu a výborně prospívá například na schodištích nebo v rozích místností. Zamiokulkas je velice odolný.

Mohlo by vás zajímat:  Sukulenty splní požadavky na nenáročnost i dekorativnost. Opravdu je z čeho vybírat

Jedním z největších pohlcovačů vlhkosti je břečťan. Ten sice patří spíše mezi rostliny pěstované venku, pro svou popínavost se často pěstuje jako rostlina určená k pokrytí stěn domu nebo například altánu. Pěstovat jej však lze i doma, v počátku v klasickém a později v závěsném květináči. V domácím prostředí působí velice dekorativně a pokud mu dopřejete teplo a umístíte ho do blízkosti zdroje vlhka, uvidíte, jak brzy dojde ke zlepšení vzduchu.

Oblíbeným a funkčním společníkem z rostlinné říše bývá často také bambusová palma, prodávaná nejčastěji po názvem dypsis. Má vějířovité listy a není nijak náročná na pěstování. Pokud ji dáte na takové místo, kde na ni nebudou přímo dopadat sluneční paprsky, bude se jí jistě dařit a pomůže vám zbavit vzduch přílišného vlhka, které účinně absorbuje.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční hvězda nemusí být dekorace na pár dní. S trochou péče vykvete napřesrok zase
Zdroj obrázku: Pixabay

Při výběru vhodných druhů rostlin pro pěstování ve vlhčím prostředí jistě neuděláte chybu, když sáhnete po některém z mnoha druhů pokojových odrůd kapradin. Ty jsou typickými představiteli flóry mokřadů a jiných míst s vysokou vlhkostí, kterou výborně vstřebávají. Můžete je směle umístit například i do koupelny, pokud má tedy okno a přístupem přirozeného světla.  

Z větší koupelny si můžete vytvořit malý tropický ráj, vedle dekorativních kapradin nešlápnete vedle také s krásně kvetoucí tilandsií. Má vzdušné kořeny, kterými účinně zachytává vlhkost z okolního prostředí. Ještě více než kapradiny však potřebuje dostatek přirozeného světla a také čerstvý vzduch.

Přidat na Seznam.cz