Plectranthus Verticillatus 5785603 1920

Čtyři tropické rostliny, které prozáří i ten nejtemnější byt svým impozantním vzhledem

Pokojové květiny jsou krásným oživením každého interiéru. Existují ale takové prostory, které jsou tmavé a na první pohled pro pěstování rostlin nevhodné. Tuto představu však bortí stínomilné rostliny, které zvládnou bez problémů prosperovat i v tom nejtemnějším koutě, který svou přítomností doslova rozzáří. Můžete je proto umístit třeba na chodbu či do koupelny bez oken, a i tak se jim bude dařit dobře. A některé druhy jsou i mimořádně dekorativní. Přinášíme vám seznam zajímavých rostlin, které ke svému růstu a prosperitě nepotřebují světlo.

Mohlo by vás zajímat:  I tmavé byty mohou zdobit krásné rostliny, některé druhy stinné prostředí milují

Kalatea

Druh tropických kvetoucích i nekvetoucích rostlin, jejichž listy i případné květy jsou velmi dekorativní a přitom nevyžadují mnoho světla. Je to logické, protože v přírodních podmínkách musejí přežít ve stínu tropických lesů. Stálezelené trvalce naopak příliš mnoho světla škodí, blednou jí pak totiž listy. Je však náročná na stálou vlhkost v půdě, a proto potřebuje dvakrát týdně hojně zalít a pokropit listy vodou. Také teplota by neměla klesnout pod 10 °C.

Zdroj obrázku: Pixabay

Bromélie

Atraktivní tropická rostlina příbuzná s ananasem tvoří vysoké květy různých barev od světle zelené přes žlutou, růžovou, fialovou až po různě strakaté. Bromélie sice nemají rády přímé světlo, zato jim však nesvědčí ani úplná tma. Nejraději mají polostín a také vysokou vlhkost s teplotou kolem 22 až 24 °C. 

Mohlo by vás zajímat:  Podceňovaná metoda čistění listů může každé rostlině prospět, správný postup zvládne i začátečník

Maranta

Stálezelená rostlina s krásnými vzorovanými listy má ráda polostín, neboť přílišné světlo působí zvlnění a blednutí listů. Také maranta pochází z tropů, a proto má ráda teplý a vlhký vzduch a půdu. Svědčí jí dostatečná zálivka, zejména během léta, a teplota, která neklesá pod 16 °C.

Zdroj obrázku: Pixabay

Monstera

Monstera je zvláštní tropická rostlina s obřími děravými, až zubatými listy. Existuje kolem čtyřiceti různých druhů této rostliny, z nichž všechny bez obtíží snášejí polostín až stín. Čím starší pak rostlina je, tím větší temnota jí vyhovuje. Teplota vzduchu by měla být o něco nižší, optimálně od 18 do 22 °C, přičemž minimum je kolem 13 °C. Monsteru stačí zalévat jen jednou týdně, potřebuje jen mírnou vlhkost.

Přidat na Seznam.cz