Green Measuring Scoop Dark Soil

Říjen na zahradě: čas je na úklid, výsadbu cibulovin i hnojení

Jak listy začínají měnit barvy a vzduchem se prohání chladný vánek, říjen přináší do zahrady pocit klidu. Je to měsíc přechodu, kdy se loučíme se zářivými květy léta a připravujeme naše zahrady na nadcházející zimu. I když se tempo může zpomalit, letos v říjnu je na zahradě ještě spousta zásadních úkolů. V tomto článku prozkoumáme klíčové činnosti a domácí práce, které zajistí, že vaše zahrada zůstane během tohoto nádherného podzimního měsíce zdravá a krásná.

Podzimní úklid

Říjen je ideální čas na důkladný úklid zahrady. Odstraňte spadané listí, uhynulé letničky a veškeré nečistoty, které se mohly nashromáždit. Odstranění těchto materiálů pomáhá zabránit přezimování chorob a škůdců na vašich zahradních záhonech.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní hortenzie si lze snadno namnožit. Metodu řízkování zvládne i začátečník

Přerostlé keře a trvalky zastřihněte, aby si zachovaly svůj tvar a zabránily poškození větrem během zimních bouří. Odstraňte všechny zbývající odkvetlé květiny a nezapomeňte ořezat trvalky, které dokvétají na sezónu. Dávejte pozor, abyste v tuto chvíli neprořezávali na jaře kvetoucí keře a stromy, protože byste mohli nechtěně odstranit poupata z příštího roku.

Close Up Person Using Trimming Tool Bush
Zdroj obrázku: Freepik

Podzimní cibuloviny rostlin

Říjen je nejvyšší čas pro výsadbu jarních cibulovin, jako jsou tulipány, narcisy a krokusy. Tyto cibule musí být v zemi před prvním tuhým mrazem, aby mohly zakořenit před příchodem zimy. Zasaďte je do hloubky doporučené pro vaše konkrétní cibuloviny a dobře je zalijte.

Mohlo by vás zajímat:  Venkovní dekorace mohou i v zimě vypadat dobře

Péče o trávník

Dopřejte svému trávníku trochu TLC provzdušněním a v případě potřeby doséváním. Podzim je pro tyto úkoly nejvhodnější, protože chladnější počasí a zvýšená vlhkost pomáhají semenům trávy klíčit a zakládat silné kořeny. Pokračujte v sekání trávníku, dokud se růst výrazně nezpomalí.

Podzimní hnojení

Aplikujte na své zahradní záhony vyvážené hnojivo s pomalým uvolňováním, které poskytne vašim rostlinám základní živiny, když se připravují na dormanci. Dodržujte doporučené aplikační dávky pro vaše konkrétní rostliny.

Čistěte a skladujte zahradní nářadí

Než přijde zima, udělejte si čas na úklid a správné uložení zahradního nářadí. Očistěte nečistoty a rez, naostřete nože a naolejujte všechny kovové části, abyste zabránili korozi. Malá údržba prodlouží životnost vašich nástrojů.

Zdroj: https://www.thompson-morgan.com/what-to-do-in-the-garden-in-october
Přidat na Seznam.cz