Rebarborová sezona je tady. Nezapomeňte si připravit tinkturu, která překvapí svou jemně kyselou chutí
Sezóna rebarbory trvá obvykle do poloviny června. Většina milovníků této kyselé rostliny ji přidává do koláčů a kompotů, ale z rebarbory se dá připravit i domácí tinktura. Okouzlí vás dokonale vyváženým složením, příjemnou chutí a blahodárným působením na žaludek. Podívejte se, jak jednoduchou tinkturu z rebarbory připravit.
Kyselá, ale jemná chuť
Rebarborová tinktura bude chutnat všem, kteří si nepotrpí na příliš sladké a nevýrazné chutě alkoholových likérů. Zároveň je ale jemnější než například citron. Tinktura má růžovou barvu, která vypadá lákavě. Pití se doporučuje zejména po vydatném jídle, ve kterém dominovaly tučné potraviny. Dá se ale použít třeba i k namáčení piškotového dortu nebo při pečení obecně. Přidávat ji můžete i do drinků a koktejlů, které si dopřejete večer s přáteli.
Základní recept na tinkturu z rebarbory je jednoduchý a rychlý, vystačíte si s pouhými čtyřmi ingrediencemi. Je ale důležité pamatovat na to, že při přípravě je důležitá trpělivost, jelikož nápoj je nutné nechat uležet alespoň tři nebo čtyři měsíce. Čím déle vydržíte čekat na první ochutnávku, tím lepší výsledná chuť bude.
Jak tinkturu připravit?
Kilogram rebarbory omyjte pod tekoucí vodou, osušte a nakrájejte na kostičky. Na ni nasypte 200 gramů cukru, přilijte půl litru vodky a 300 ml vody. Protřepejte a odložte na stinné místo, kde tinkturu nechte čtyři týdny. Každé dva dny mírně protřepejte. Po měsíci tekutinu sceďte přes kávový filtr nebo jemné síto. Nalijte do menších lahví a opět odložte na tmavé a chladné místo.
Kromě rebarbory můžete do tinktury přidat také jahody nebo kousky pomeranče, citronovou šťávu, zázvor, vanilku nebo skořici či med. Pijte po malých dávkách, stačí 50 ml denně. Tinktura odstraňuje plynatost a zácpu a velmi dobře poslouží i v zimním a podzimním období, jelikož skvěle zahřeje a má antibakteriální vlastnosti.
Zdroj: https://www.rxlist.com/rhubarb/supplements.htm