Chair Legs 3615396 1280

Řasy na fasádě i jinde bývají větší problém, než se na první pohled zdá

Pokud se na vnějších zdech vašeho domu, balkonu nebo terase objeví řasy, je třeba je co nejdříve odstranit a jejich přítomnost nebagatelizovat. Nejedná se totiž pouze o záležitost estetiky, ale řasy mohou také narušit zdivo a navíc vytvářejí ideální prostředí pro výskyt a množení nechtěných plísní a hub, které mohou nepříznivě působit i na lidské zdraví.

Místa a příčiny výskytu řas

Pokud jde o vnější prostory, napadají řasy nejčastěji zdivo, ale daří se jim i na jiných typech povrchů, například na dřevě, kameni, a dokonce i betonu, sklu a plastu. Pro výskyt a přemnožení řas je ideální prostředí, kde je méně slunečního záření a velká vlhkost.

Mohlo by vás zajímat:  Ani trny neochrání růže před invazí malinkých škůdců, zakročte proti nim rychle

Někdy se jedná pouze o ohraničená místa, například pod parapety, v jiných případech mohou řasy napadnout i celé stěny. Obvykle bývá ohroženější ta část domu, která je orientována na sever. K vyššímu výskytu nežádoucích řas však může přispět také například nevhodná povrchová úprava nebo blízkost porostů v okolí stavby.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak proti řasám bojovat

Nejprve je nutné zjistit rozsah, a tedy i hloubku napadení fasády řasami. To je třeba učinit v době, kdy je suché a ideálně i slunečné počasí. Svrchní vrstvu řas je třeba mechanicky odstranit, aby bylo možné zjistit, zda řasy již pronikly i do struktury zdiva. Pro tyto účely je nejlepší použít vodní vysokotlaký čistič, s nímž je ale třeba zacházet opatrně. Jinak by totiž mohlo dojít nejen k poškození omítky, ale také k nechtěnému zavlečení řas na dosud nepostižená místa. Na očištění místa pokrytého řasou můžete použít i houbu a jemný tlak.

Mohlo by vás zajímat:  Největší nepřítel trávníků nesnese určité vůně a hluk. Na krtka ale platí i jiné metody

Po tomto kroku je třeba stěnu hloubkově vyčistit, a to s pomocí speciálních chemických prostředků, které řasy odstraní. Nejvhodnější jsou prostředky obsahující organické sloučeniny na bázi čpavku, u nichž na rozdíl od těch anorganických nehrozí případné nežádoucí zabarvení zdi.

Zdroj obrázku: Pixabay

Dalším krokem, zejména při změně barvy zdi, ale i v rámci prevence dalšího výskytu řas, je natření zdi, a to nejlépe silikonovou barvou. Ta je totiž proti řasám nejúčinnější.

Pokud jde o odstraňování řas z dřevěných povrchů, například z balkonu nebo terasy, mechanické čištění není vhodné, protože by při něm velice pravděpodobně došlo k poškození povrchu. Proto je dobré použít speciální, pro tento účel určené chemické prostředky, které řasy spolehlivě odstraní.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-get-rid-of-moss-in-lawns-2132201
Přidat na Seznam.cz