Mosquito 19487 1920

Některé babské rady proti komárům nefungují, ale je i přírodní cesta prokázaná vědecky

Ne každému je příjemné potírat si kůži repelentem. U citlivých jedinců mohou pokožku i podráždit. Mnoho lidí pak nedá dopustit na různé babské rady a doporučení, jak s otravnými komáry zatočit. Jednou takovou významnou radou, která se tradovala po mnoho generací, je konzumace potravin s obsahem vitaminů skupiny B. Lidé pili pivo, jedli kvasnice i doplňky stravy v naději, že tím komáry odpudí. Je to ale skutečně pravda?

Co říkají studie

Tyto názory se zatím nepovedlo v žádné studii vědecky potvrdit. Naopak se ale objevily důkazy, že komáry účinně odpuzují jiné přírodní látky. Jedná se o různé byliny a jejich éterické oleje. Nebojte se vyzkoušet například:

  • bazalku,
  • šantu kočičí (catnip),
  • levanduli,
  • léčivý muškát.
Mohlo by vás zajímat:  Myši z domova vyženou zvukové plašiče nebo mazlíčci, chytit je lze také do pasti

Všechny výše zmíněné rostliny příjemně voní a působí na člověka relaxačně. A hlavně – na rozdíl od kvasnic je nemusíte konzumovat. Stačí nasušenou bylinkou potřít kůži. Ještě lepší účinky mají éterické oleje. Před výletem do přírody si vždy několik kapek natřete na kotníky, kolena, krk, lokty a zápěstí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Důležitá je i hygiena

Komáry obecně přitahují výrazné pachy a vůně lidského potu je pro ně přímo neodolatelná. Rozkládající pot obsahuje velké množství amoniaku a kyseliny mléčné – právě tyto látky jsou zodpovědné za výrazný hnilobný zápach. Dobrou prevencí proti letním útokům krvežíznivých nepřátel je proto důkladná osobní hygiena a časté sprchování. Pro ještě lepší efekt sáhněte po sprchových gelech s vůní levandule. Pak se budete cítit svěže a čistě a pro komáry budete naopak méně atraktivní.

Mohlo by vás zajímat:  Zachraňte své domácí rostliny před invazí škůdců. Nejlépe zafungují přírodní metody
Zdroj obrázku: Pixabay

Vlastní repelent

Mezi další účinné složky, které působí proti komárům, patří skořice, máta a hřebíček. Pokud se chystáte pustit do výroby svého vlastního repelentu, nezapomeňte do něj na závěr přidat lístek máty nebo špetku skořice. Komáři vám to nezapomenou a vy zůstanete díky tomu v bezpečí.

Přidat na Seznam.cz