Rakovina stromů se dá léčit. Stačí vědět, jak správně postupovat
Stejně tak jako lidé, i rostliny mohou trpět rakovinou. U lidí je tato diagnóza většinou velmi vážná, nezřídka smrtelná, ale stromy se při správné léčby dají zachránit. Víte jak na to?
Tím, co způsobuje rakovinu stromů, je houba zvaná Nectria galligena. Pokud spory této houby vniknout do otevřeného místa na stromě, začne se nákaza postupně šířit dál a vytváří kruhovitou jasně ohraničenou ránu. Napadený strom obvykle se škůdcem zkouší bojovat sám, ale většinou neúspěšně. Pokud není vhodně léčen, může nemoc skončit až naprostým vysílením dřeviny, které vede k uschnutí.
Buďte nekompromisní a zasáhněte včas
To, že se na stromě usídlila rakovina, většinou poznáte na první pohled. S diagnostikou tedy problém nebývá, ale horší je to s léčbou. Mnoho lidí vůbec netuší, jak vůči této houbě správně zakročit. Nemocné nahnědlé rakovinné pletivo je potřeba ihned po sklizení ovoce vyříznout a řádně vydlabat. Nebojte se dlabat tak dlouho, dokud nenarazíte na zcela zdravé dřevo. Odstraňte také hlízovitá místa a tenké výhony, které byly rovněž zasaženy. Tento odpad v žádném případě neukládejte na kompost, ale raději jej ihned spalte, aby se houba nemohla šířit někam jinam. Po odstranění nemocných částí je potřeba otevřené rány stromu řádně zatřít ideálně sadařským balzámem.
Útočí i na podzim
Právě nevlídné a vlhké podzimní počasí může podporovat šíření škodlivých houbových spor. Snadno se pak dostanou do malých řezů nebo ranek, které vznikly třeba během sklizně nebo při úpravách koruny stromů. Abyste zabránili šíření infekce, je vhodné postříkat stromy ve třech fázích. Mezi nejohroženější druhy patří jednoznačně jabloně, takže u nich byste postřik neměli zanedbat. Nejprve stříkejte po sklizni, poté v polovině opadu listí a naposledy ihned po opadu zbytku listí. Použijte přípravky typu Kuprikol 50 nebo Champion 50WP.