Rajčata mohou dozrát i utržená doma a dá se docílit vynikající chuti
Existuje několik způsobů, i když ten nejlepší je nechat rajčata dozrát na keřích. S koncem sezony ale klesá venkovní teplota a na rostlině může zůstat hromada nezralých rajčat. Místo toho, abyste je otrhali a vyhodili, můžete vyzkoušet některou z technik, se kterou se vám podaří mít rajčata zralá a vhodná ke konzumaci.
Nejdůležitějším faktorem je teplota, nikoliv světlo
Rajčata určitě nepatří na okenní parapet, existuje spoustu lepších možností. Jestli pěstujete rajčata v nádobách, jednoduše je stačí přenést do místnosti. K dozrávání totiž nepotřebují mnoho světla, ale správnou teplotu. Čím je ovoce teplejší, tím rychleji dozraje a tím rychleji si ho budete moci vychutnat.
Ethylenový plyn se používá hlavně v profesionálních podmínkách, kdy jsou rajčata zplynována. Ethylen se běžně uvolňuje dozráváním jablek a banánů. Pokud tedy zelená rajčata uložíte vedle jablek nebo banánů, můžete si být jistí, že dozrají rychleji. Zde je ale potřeba kontrolovat, jestli ovoce či zelenina nehnije a neplesniví.
Rajčata také můžete vložit do lepenkové krabice. Na dno ale dejte noviny, rajčata srovnejte tak, aby se vzájemně nedotýkala. Na první vrstvu rajčat dejte další noviny, poté krabici odložte na teplé místo a pravidelně rajčata kontrolujte. Jestli máte místo ve sklepě nebo garáži, můžete tam uložit celý rajčatový keř, který zavěste vzhůru nohama. Tato metoda dodá rajčatům nejlepší chuť.
Doba zrání závisí na teplotě, dejte pozor i na zkažené kusy
Tyto metody jsou vhodné hlavně pro poslední fázi dozrávání, ale můžete tak uchovat i úplně zelená rajčata. Zde je ale nutné počítat s tím, že to bude trvat delší dobu a rajčata nebudou tak chutná.
Při teplotě 10–15 stupňů trvá zrání asi 3–4 týdny. Při vyšší teplotě, která se pohybuje mezi 18–21 °C, se doba může zkrátit i na dva týdny. Záleží na podmínkách, ve kterých bude zelenina dozrávat. Rajčata chraňte před pohmožděním nebo rozdrcením. Zelenina by kolem sebe měla mít dost prostoru, aby se na ni nedostala plíseň. Každý den kontrolujte a jestli uvidíte špatný kus, dejte ho stranou, aby se nenakazily ostatní kusy.