Ripe Red Tomatoes Growing Branch Garden Tomatoes Garden Bed

Rajčata lze pěstovat i na balkoně. Potřebují dostatek vody, živin a správnou podporu

Rajčata jsou oblíbenou a všestrannou zeleninou, kterou lze pěstovat v různých prostředích včetně balkonů. Pěstování vlastních rajčat je skvělý způsob, jak si po celou sezónu užívat čerstvé a chutné zeleniny, a není to tak obtížné, jak si možná myslíte. V tomto článku probereme základy pěstování rajčat a také některé důvody, proč jsou rajčata obzvláště vhodná pro balkonové zahradnictví.

Výběr správné odrůdy rajčat

Prvním krokem při pěstování rajčat je výběr správné odrůdy pro vaše potřeby. Existuje mnoho různých druhů rajčat, z nichž každý má svou vlastní jedinečnou chuť, velikost a požadavky na pěstování.

Mohlo by vás zajímat:  Droždí je vhodným hnojivem pro okurky a rajčata

Při výběru odrůdy rajčat je důležité zvážit podmínky pěstování, jako je množství slunečního světla a prostor, který máte k dispozici. Například cherry rajčata se často doporučují pro balkonové zahradnictví, protože nevyžadují tolik místa jako větší odrůdy a lze je pěstovat v malých nádobách.

Zdroj obrázku: Freepik

Pěstování rajčat

Jakmile si vyberete svou odrůdu rajčat, je čas začít s výsadbou. Zde jsou následující kroky:

  • Vyberte správnou nádobu: Pokud pěstujete rajčata na balkoně, budete potřebovat nádobu, která je dostatečně velká, aby se do ní vešel kořenový systém rostliny. Pro většinu odrůd rajčat obvykle postačí 20litrový květináč.
  • Přidejte zeminu: Naplňte nádobu zeminou a nahoře ponechte asi 5 cm místa.
  • Přidejte hnojivo: Přimíchejte trochu pomalu se uvolňujícího hnojiva, které pomůže rostlinám rajčat rychle a zdravě růst.
  • Zasaďte sazenice: Jemně vyjměte sazenice rajčat z květináčů a zasaďte je do nádoby a zakopejte je až po první sadu listů.
Mohlo by vás zajímat:  Tři druhy nenáročné zeleniny, kterou si na zahradě může vypěstovat každý

Jakmile jsou rajčata zasazena, je třeba udělat několik věcí, které jim pomohou prosperovat:

  • Poskytněte jim podporu: Jak rostliny rajčat porostou, budou potřebovat podporu, aby se nepřevrátily. K poskytnutí podpory můžete použít kůl nebo klec na rajčata.
  • Pravidelně je zalévejte: Rajčata potřebují stálou vlhkost, aby dobře rostla, takže je pravidelně zalévejte. Snažte se udržovat půdu rovnoměrně vlhkou, ale ne podmáčenou.
  • Pravidelně je hnojte: Rajčata jsou náročná na vodu a živiny, proto je důležité je pravidelně přihnojovat po celou vegetační sezónu. Můžete použít tekuté hnojivo nebo hnojivo s pomalým uvolňováním.
  • Prořezávejte keříky: Chcete-li podpořit zdravý růst a produkci plodů, je důležité rostliny rajčat prořezávat. To zahrnuje odstranění všech bočních výhonků, které se objevují mezi hlavním stonkem a listy.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/veget
Přidat na Seznam.cz