Man Applying Insect Repellent His Hand

Proti klíšťatům ochrání dlouhý oděv a účinný repelent

Klíšťata jsou malí pavoukovci, kteří se živí krví zvířat a lidí. I když ne všechna klíšťata přenášejí nemoci, některé druhy mohou přenášet závažná onemocnění, jako je borelióza či klíšťová encefalitida. Tato onemocnění mohou způsobit řadu příznaků, včetně horečky, bolesti hlavy, svalů a kloubů, a dokonce i neurologické problémy. Proto je důležité porozumět nebezpečí klíšťat a tomu, jak se chránit.

Klíšťata se nejčastěji vyskytují v zalesněných a travnatých oblastech, zejména během teplejších měsíců. Často se přichycují ke zvířatům a lidem a pak se živí jejich krví několik dní. Pokud klíště přenáší nemoc, může tuto nemoc přenést na hostitele během procesu krmení.

Mohlo by vás zajímat:  Na šváby platí hrách, cukr nebo pivo. Se škůdci se vypořádají rychle a efektivně

Jak se před klíšťaty chránit

Chcete-li se chránit před klíšťaty, je důležité přijmout několik opatření. Za prvé byste se měli vyhnout procházkám vysokou trávou a zalesněnými oblastmi, zejména během vrcholné sezóny klíšťat (jaro a léto). Při turistice nebo pobytu venku noste dlouhé kalhoty a rukávy a zastrčte si kalhoty do ponožek, aby vám klíšťata nelezla po nohách. Je také dobré nosit světlé oblečení, které může usnadnit rozpoznání klíšťat na těle.

Zdroj obrázku: Freepik

Kromě těchto opatření existuje několik repelentů proti klíšťatům, kterými se můžete chránit. Jedním z nejúčinnějších přírodních repelentů je gerániový olej, který prokazatelně odpuzuje klíšťata a další hmyz. Chcete-li vyrobit domácí repelent proti klíšťatům s použitím gerániového oleje, smíchejte několik kapek oleje s nosným olejem, jako je kokosový nebo jojobový olej, a aplikujte tuto směs na pokožku předtím, než vyrazíte ven.

Mohlo by vás zajímat:  Léto je plné šťavnatého ovoce, které je ideální pro celkovou očistu organismu

Dalším účinným repelentem proti klíšťatům je prostředek s obsahem DEET, což je chemický repelent, který se běžně vyskytuje v komerčních repelentech proti hmyzu. Pokud se rozhodnete použít repelent na bázi DEET, pečlivě dodržujte pokyny a aplikujte jej pouze na exponovanou pokožku.

Jak klíště jednoduše vytáhnout

Pokud na svém těle klíště najdete, je důležité ho co nejdříve vytáhnout. Uchopte klíště co nejblíže ke kůži pomocí pinzety a jemně zatáhněte, dokud se klíště neuvolní. Vyhněte se mačkání klíštěte nebo jeho kroucení, protože to může způsobit utržení hlavičky, která následně zůstane v kůži.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ticks-and-the-diseases-they-spread, https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://www.cdc.gov/ticks/life_cycle_and_hosts.html, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-prevent-tick-bites, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23528036/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11929056/, https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html
Přidat na Seznam.cz