Hydrangea 871682 1920

Půvabné hortenzie si zaslouží dostatek pozornosti a péče, pozor na časté choroby

Bujný keř právě kvetoucí hortenzie, zářící nádhernými barvami, je klenotem zahrady. Aby vás hortenzie těšila každý rok znova a znova, je potřeba o ni správně pečovat a zajistit jí vhodné podmínky pro růst.

Aby se hortenzii ve vaší zahradě dařilo

Pokud se hortenzii chystáte zasadit, vyberte správné místo. Líbí se jí polostín a mírně kyselá půda. Pro hortenzie je ideální pH půdy okolo 4,5–5,5. Jaké pH vaše půda má, zjistíte jednoduše pomocí testovací sady pro zjištění pH (obsahuje indikátorové papírky). V Česku je ale v naprosté většině půda mírně kyselá nebo neutrální. Hortenzii zalévejte u země, na listy a květy zbytečně nestříkejte. Mokré listy a květy se snadno spálí sluncem. Rostlina potřebuje dostatek minerálů, příliš umělého hnojiva jí ale může uškodit. Vyzkoušejte hnojení přírodními prostředky, jako je třeba roztok z kvasnic nebo odvar z kopřiv, přesličky nebo řebříčku. Před zimou zamulčujte okolí hortenzie kůrou jehličnanů nebo zahradní rašelinou, abyste zabránili zmrznutí rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli jediné chybě pivoňky ve váze rychle uvadnou. Klíčové je nepromeškat zásadní moment
Zdroj obrázku: Pixabay

Jaké choroby ohrožují hortenzie

Pokud má půda příliš vysoké pH, objevuje se u hortenzií choroba zvaná chloróza. Listy žloutnou a rostlina chřadne. Půdu můžete okyselit (snížit pH) rašelinou nebo hnojivem s obsahem síry či železa.

Zdroj obrázku: Pixabay

Dalším nepřítelem hortenzií je houbovitá nákaza – plíseň šedá. Na listech se objevují vodnaté šedé plesnivé skvrny, které se rychle šíří na stonky a květy. Listy zhnědnou a zčernají, květy odumřou a opadají. Při nadměrném vlhku rostliny napadají i další plísně, například hnědé skvrny s červenými okraji nebo takzvané padlí, kdy jsou listy postupně pokrývány bílými pavučinovými povlaky. Tyto problémy se musí řešit rychle a efektivně. Napadené části je nutno ostříhat a spálit, zbytek rostliny postříkat fungicidem.

Přidat na Seznam.cz