První pomoc při nachlazení: česnek a cibule. Účinky se dostaví okamžitě
Česnek, nebo cibule? Co je zdravější? Lidé by se dali rozdělit na dva tábory podle toho, zda při prvních známkách nachlazení sahají spíše po stroužku česneku, nebo po cibulové šťávě. Jenže jak už to tak bývá, pravda je někde uprostřed. Kdysi dávno, když se námořníci vydávali na dlouhou plavbu, brali si s sebou velkou zásobu cibule. Nebylo to kvůli ochucení pokrmů, ale kvůli vysokému obsahu vitamínu C, který se prokázal jako lék na kurděje.
Cibulová šťáva je zdravá i chutná
Zdravotní účinky cibule ale jistě neocení jen námořníci. Populární cibulová šťáva se vyrábí už po generace jako lék na nachlazení. Stačí, když pokrájenou cibuli zasypete několika lžičkami cukru a necháte asi den odstát, aby uvolnila šťávu. Už jen samotná vůně této zeleninové šťávy dokáže uvolnit ucpaný nos, navíc cukr zjemňuje jinak ostrou přichuť.
A čeho si nejvíc ceníme na česneku? Tato aromatická rostlina se jeví jako vynikající zbraň proti virovým respiračním onemocněním. Za svou účinnost vděčí chemické látce zvané alicin a také velké dávce éterických olejů. Alicin je zodpovědný za typické štiplavé aroma, kromě toho má ale také silné antibakteriální účinky a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Alicin má příznivý vliv na srdce
Alicin odstraňuje krevní sraženiny v cévách, čímž pomáhá celkově snižovat riziko ischemické choroby srdeční. Má také prokazatelně příznivý vliv na srdce a funguje jako prevence mrtvice. Alicin se začne uvolňovat až poté, co oloupete jednotlivé stroužky a několikrát je pokrájíte. V cibuli se tato látka rovněž nachází, ale ne v takovém množství.
Studie prokázaly, že konzumace česneku ve vyšších dávkách zvyšuje imunitu až o 60 % v porovnání s lidmi, kteří česnek nekonzumují vůbec. Také výrazně zkracuje dobu infekce. Nejlepší je jíst česnek syrový, pokud ale nesnesete jeho pálivou chuť, můžete si ho pořídit i ve formě tobolek. Výborně poslouží také nápoj z teplého mléka, česneku a medu.
Zdroj: https://versus.com/en/garlic-vs-onion