Proti krtkům jde bojovat i jednoduše. Vůně některých rostlin je zažene bezpečně daleko
Boj s krtky na zahradě může být opravdu vyčerpávající. Přestože jsou to malí tvorové, dokáží napáchat spoustu škod. Jejich přítomnost má své výhody, jelikož se živí slimáky a dalšími škůdci, ale většina zahradníků se snaží najít účinné způsoby, jak je z pozemku vyhnat. Jejich chodby totiž poškozují kořenový systém okrasných květin a plodin. Místo drastických metod můžete vyzkoušet osvědčené rostliny, které krtky odpuzují.
Skočec odpudí krtky i myši
Krtek nemá vůbec dobrý zrak. O to lepší je jeho sluch a čich, a tak ho některé rostliny se silným aroma odpuzují. Patří mezi ně například aksamitníky, které nejen krásně vypadají, ale vyženou ze zahrady jak krtky, tak hraboše. Navíc jejich výsadba na zahradě podporuje správný růst rajčat, jahod, malin a mrkve.
Skočec obecný je jednoletá rostlina, která vypadá dobře jako solitér i jako součást záhonu. Doporučuje se ji vysazovat u zdí a plotů. Vytvoří účinnou bariéru proti krtkům, hrabošům a myším. Na podzim ale produkuje tobolky, které jsou nebezpečné jak pro děti, tak pro zvířata. O mnoho bezpečnější je bazalka, jejíž vůně je nepříjemná krtkům i třeba komárům.
Řebčík je krásný, ale jedovatý
Řebčík královský vydává charakteristickou a nepříliš příjemnou vůni, vynahrazuje to ovšem svým neobyčejným vzhledem. Silný stonek může dosahovat až metrové výšky a objevují se na něm velké oranžové a žluté květy. Nevýhodou této rostliny je její jedovatost, proto by veškerá manipulace s ní měla prováděna v ochranných rukavicích. Pokud máte děti nebo domácí mazlíčky, rovněž nebude nejvhodnější.
Někteří zahradníci nedají dopustit na stroužky česneku, které umisťují přímo do úzkých chodeb. Pronikavý zápach škůdce dráždí, ale aplikace je dost pracná. Místo toho můžete vysadit česnek přímo mezi jiné rostliny, které tak bude chránit nejen před krtky, ale i před jinými škůdci. Použít můžete jak obyčejný, tak okrasný nebo medvědí.
Zdroj: https://www.tipsbulletin.com/plants-that-repel-moles/