Green Grass Garden

Dokonalý trávník, bohatá úroda zeleniny: popel je cenné hnojivo, které je škoda nevyužít

I když je popel považován za odpad, má vlastnosti, o kterých málokdo ví. Popel je skvělé hnojivo pro květiny a účinně zlepšuje stav trávníku. Zvyšuje úrodnost a dokáže chránit rostliny před chorobami. Dá se přidat i do kompostu.

Ekologické a snadno dostupné hnojivo

Výzkum ukázal, že má popel na rostliny velmi pozitivní vliv. Použití popelu je velmi jednoduché. Můžete ho nasypat přímo na záhony, anebo přidat do kompostu. Popel vám může pomoci k dokonalému trávníku. Obsahuje totiž fosfor, draslík, vápník, hořčík a křemík. Popel je ekologické a snadno dostupné hnojivo. V případě, že je potřeba odkyselit půdu, neváhejte a sáhněte právě po popelu, protože neobsahuje dusík.

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se správně o zahradní nábytek před zimou

Jak popel použít?

Popel je sice skvělé hnojivo, ale je potřeba mít na paměti, že odkyseluje půdu. Proto nejdříve zkontrolujte pH půdy, aby nepřinesl víc škody než užitku. Test pro zjištění pH zakoupíte v každém zahradnictví. Popel se přidává přímo k rostlinám, kde se následně promíchá se zeminou zhruba do hloubky 10 centimetrů. Jestliže se rozhodnete popel přidat do kompostu, obohatí ho a urychlí proces rozkladu.

Zdroj obrázku: Freepik

Krásně zelený trávník díky popelu

Popel obsahuje velké množství draslíku, který potřebují kvetoucí rostliny i trávníky. Dobrou službu udělá i při hnojení rajčat, květáku, okurek a zelí. Pokud na jaře posypete trávník popelem, do pár dní se vám krásně zazelená a navíc popel zabrání v růstu mechu. Pokud máte na zahradě rostliny, které potřebují kyselé prostředí, jako například borůvky nebo rododendrony, neměli byste na jejich hnojení popel používat.

Mohlo by vás zajímat:  Krásná zahrada zklidní vaše nervy. Jak ji vytvořit?

Jak pracovat s popelem?

Popel se může používat na jaře i na podzim. Pokud chcete popel nasypat na trávník, dejte pozor, aby nebylo větrno. Při práci s popelem vždy použijte rukavice, brýle a protiprachovou masku. Jestliže popel správně použijete, překvapí vás jeho účinky, ať už na trávníku, anebo v kompostu.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/wood-ash-using-in-garden
Přidat na Seznam.cz