Close Up Portrait Beautiful White British Cat Sniffing White Flowers

Balkon plný nádherných rostlin je útulný, pro kočky ale může znamenat nebezpečí

Péče o kočku vyžaduje mnohem víc než mazlení, hraní a krmení. Je nutné správně uspořádat prostor. Balkon se pro kočky může stát skvělou pozorovatelnou, pokud je zabezpečený, ale také pokud na něm nerostou jedovaté rostliny. Jaké květiny ozdobí prostor bez toho, aby představovaly nebezpečí pro našeho čtyřnohého miláčka?

Kočky zkoumají svět ochutnáváním

Kočky jsou od přírody průzkumníci. I když svého mazlíčka bereme jako chlupatou kuličku žadonící po pohlazení, stále v něm převládají instinkty, které mu velí, že své nejbližší okolí musí prozkoumávat jak zrakem a čichem, tak ochutnáváním. Ve volné přírodě navíc kočky často okusují trávu, aby si zlepšily trávení a doplnily některé živiny. Kočky chované doma si tento nedostatek kompenzují okusováním rostlin, které máme doma.

Mohlo by vás zajímat:  Jedny z nejjedovatějších rostlin potkáme i v našich podmínkách. Namístě je největší opatrnost

Balkon je pro mnoho lidí náhradou za vlastní zahradu. Snažíme se proto vytvořit prostor jako stvořený pro relaxaci a odpočinek. Pokud ale máme kočku, při výběru rostlin nemůžeme zohledňovat pouze estetické hledisko. Některé z nich jsou totiž vysoce toxické a mohou vést k silné otravě. Ta se projevuje bolestmi, zvracením, průjmy a dehydratací.

Zdroj obrázku: Freepik

Bylinky i kvetoucí rostliny

Mezi bezpečné rostliny pro kočky patří bylinky. Většina z nich je nenáročná na pěstování i v malém prostoru a navíc najde uplatnění i v kuchyni. Některé bylinky příznivě ovlivňují kočičí trávení a dodávají jim vitamíny. Mezi bezpečné druhy patří tymián, bazalka, koriandr, rozmarýn, petržel, heřmánek, šalvěj lékařská a zahradní kopr.

Mohlo by vás zajímat:  Krása může zabíjet. Některé okrasné rostliny či keře obsahují nebezpečný jed

I přesto, že bylinky jsou většinou neškodné, je nutné hlídat zkonzumované množství. Nadbytek může způsobovat zvracení a průjem. Ani barevných kvetoucích rostlin se ale nemusíte vzdát. Mezi ty bezpečné pro domácí mazlíčky patří oblíbené petúnie a měsíčky, ale také macešky, fialky a netýkavky. Vhodné jsou i floxy a gazánie. Doplnit je můžete například hrnkovým bambusem, který balkonu dodá orientální ráz.

Zdroj: https://en.garden-landscape.com/non-toxic-plants-for-cats-in-room-balcony-and-garden-7846
Přidat na Seznam.cz