Proti invazivnímu slimákovi se lze bránit pastí z piva a kvasnic
Každý zahrádkář má rád, kdy se může podívat, jak jeho zahrada vzkvétá. To by ale na ní nesměli být slimáci, kteří jsou pro zahradu pohromou. Vylézají obvykle navečer a do rána jsou schopni zničit právě rašící zeleninu. Je proto třeba proti nim účinně bojovat. Která past na plzáky je nejúčinnější?
Plzák španělský je invazivní druh
Plzáci jsou suchozemští nazí plži bez ulity. V tuzemsku se ale rozmnožil především plzák španělský, jenž pochází ze severní části Pyrenejského poloostrova a který žije také ve Francii a v jižní Anglii. Odtud byl zavlečen do ostatních částí Evropy. Jedná se proto o invazivní druh, který vytlačuje původní druhy plzáků, a na jeho kontě jsou obrovské škody na zemědělských plodinách.
Dorůst může délky až 8–12 centimetrů, jeho zbarvení je od oranžové do hnědé. Do České republiky se dostal na počátku 90. let minulého století. Protože nemá přirozené nepřátele, v přírodě se vesele množí a škodí. Plzák španělský se skrývá na vlhkých a stinných místech, která po dešti opouští i do volného prostranství. Rád si pochutná na salátu a zelí. Dospělý jedinec za sezónu spořádá na 1 kilogram rostlin.
Jak bojovat proti plzáku španělskému
Kdo má trpělivost a nevadí mu to, je ideální plzáky sbírat. Je pak možné s nimi krmit třeba kachny. Pak je také možné plzáky trávit jedovatými návnadami. Vhodné je ničit úkryty plzáků. Ti jsou ale schopni se vejít do opravdu malých prostorů, takže to někdy nepomůže.
Past na plzáky
Praktickou návnadu na plzáky si můžete vyrobit i doma. Budete potřebovat nějakou nádobu, osvědčila se hlavně krabice od mléka nebo od džusu. Do ní uděláte větší otvor, aby jím plzák prolezl. Pak do ní nalijete směs piva, vodu s kvasnicemi a trochu mléka. Krabici s obsahem dáte na zahradu. Návnada přiláká plzáky, kteří do krabice vlezou, ale už se nedostanou ven. Pak je stačí jen ze zahrady odnést pryč.
Zdroj: https://growing-guides.co.uk/the-spanish-slug-invasion/