Cumberland Raspberry Bush With Abundant Berries During Ripening

Prořezávání ostružin je základním úkolem při péči o tyto ovocné keře

Lesní plody bývají velice oblíbené, především kvůli sladké chuti. Plody můžete konzumovat syrové nebo je použít do dezertů, dortů, koktejlů nebo zavařenin. K získání co největší úrody je zapotřebí správná péče, v tomto případě jde o ostružiny. Čím bohatší úroda bude, tím více možností vás čeká. Mezi základní úkony patří především prořezávání. K prořezání budete potřebovat zahradnické nůžky. Pojďme se tedy podívat, jak postupovat krok za krokem, abyste získali nejlepší úrodu.

Vyberte vhodné místo

Ostružiny nepatří mezi příliš náročné rostliny, co se týče péče. Jak již bylo řečeno, toto lesní ovoce lze zpracovat hned několika způsoby. Ze všeho nejdůležitější je správný výběr místa pro růst ostružin. Ostružiny milují slunná místa, ale také bezvětří. Proto najděte vhodné místo před výsadbou. Ostružiny mají rády vlhkou a bohatou půdu.

Mohlo by vás zajímat:  Citron se doma nikdy neztratí. Jeho využití je mnohem pestřejší, než se zdá
Zdroj obrázku: Freepik

Stříhání ostružin

Některé rostliny vyžadují pravidelné zastřihávání. Mezi ně patří také ostružiny, které bychom měli zastřihávat alespoň dvakrát ročně. Technika řezu závisí na druhu odrůdy. Zvláštní péči si zaslouží především ostružina beztrnná. První řez je nutné provést hned po výsadbě, tedy v březnu. Rostlinu seřízněte do výšky 30 cm nad zemí. Další rok na jaře zkraťte nejdelší výhony zhruba na dva metry od základny a postranní výhony zkraťte asi 30 cm nad zemí.

Mohlo by vás zajímat:  Nejčastější problémy při pěstování jahod a jejich řešení

Řez plodných keřů se provádí na dvouletých výhonech také v létě, kdy se stříhají pouze vrcholy výhonů dlouhé 1,5–2 metry. Další řez proveďte koncem léta po sklizni. Následně odstraňte dvouleté a jednoleté výhonky v případě jejich přebytku. Tento postup má zabránit příliš vysoké hustotě rostlin, a snížit tak i riziko napadení houbovými chorobami. Ovlivněna je také samotná velikost plodů.

Prořezávání ostružin

Během stříhání vždy používejte ostré nůžky nebo prořezávače. Je to nesmírně důležité, abyste mohli vykonat správné prořezání. Vyhnete se tak vytrhání výhonků a ostružiník bude připraven k přezimování před příchodem chladných nocí a mrazů.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/blackberry-plant
Přidat na Seznam.cz