Fikus2 Benjamin

Pročistit vzduch doma zvládnou krásné rostliny, které navíc nevyžadují velkou péči

Čistý vzduch je luxus, proto lidé vyrážejí ze znečištěných měst plných smogu, chemikálií, nečistot a popílku do hor nebo k moři, aby se mohli nadechnout a ulevit tak svým plicím. Pro volné dýchání však nemusíte cestovat daleko, stačí vědět, jak jej vyčistit pomocí účinných metod. Jednou z nich je využití pokojových rostlin, které jsou krásné i odolné a navíc mají filtrační schopnost a fungují jako přírodní čističky vzduchu. Které druhy to jsou?

Zdroj obrázku: Freepik

Znečištěný vzduch stojí za mnohými onemocněními

Bydlení ve městě je stresující nejen kvůli neustávajícímu ruchu a světelnému smogu, ale také vzhledem ke znečištěnému prostředí a vzduchu plného toxických látek. Z nezdravého ovzduší vzniká celá řada alergií, plicních chorob, kožních onemocnění, ale stojí také za duševními onemocněními, závratěmi a neurologickými poruchami nebo potížemi se spánkem a astmatem. Nejvíce trpí malé děti, senioři a chronicky nemocní. Přitom stačí tak málo, pořídit správné rostliny do bytu a vyzdobit jimi parapet.

Mohlo by vás zajímat:  Bonsaje vdechnou interiéru kouzlo exotiky. Začátečníci se mohou pustit do pěstování fíkusu
Zdroj obrázku: Pixabay

Pokojovky s filtračními schopnostmi

Rostliny nepotřebují ke svému chodu elektřinu jako běžné čističky vzduchu, nemusí se jim měnit ani filtr. Jsou levné na pořízení, k tomu velmi efektivní, vyčistí vzduch od toxinů a chemikálií, jako je formaldehyd, benzen nebo amoniak, a zvlhčí jej přirozeným způsobem. Po jakých pokojovkách sáhnout, aby zdobily parapet a současně vyčistily vzduch v interiéru?

  • Gerbera: dokáže při fotosyntéze a přeměně oxidu uhličitého na kyslík zvýšit vlhkost v místnosti i zlikvidovat benzen obsažený v ovzduší.
  • Červený filodendron: rychle roste i v polostínu, čistí vzduch, navíc zajímavě vypadají jeho načervenalé listy na spodní straně.
  • Fíkus benjamin: je zcela nenáročný na péči a přežije opravdu všude, ze vzduchu přitom odstraňuje formaldehyd i benzen.
  • Toulitka: je nejen přírodní čističkou, ale také osvěžovačem vzduchu.
  • Břečťan: tato krásně zelená popínavá rostlina se hodí také do ložnice, kde zlikviduje v ovzduší toxiny.
Zdroj: https://www.bhg.com.au/best-air-cleaning-plants
Přidat na Seznam.cz