High Angle Lavender Plant Bowl Arrangement

Pro sušení levandule existuje správný čas i doporučená technika

Levandule patří mezi nejvoňavější a nejkrásnější rostliny ze všech. Jestli si chcete užít jejich nádherné barvy a aroma, musíte je sbírat v určitou dobu. Důležitá je nejen fáze vývoje, ale také denní doba. Kytice levandule poslouží proti molům i pro lepší spánek. Podívejte se, kdy je nejlepší čas na sběr levandule a jak ji můžete usušit.

Kdy sklízet?

Je to velmi jednoduché. Pro sběr levandule na sušení je nejlepší červenec nebo srpen. V této době jsou rostliny v nejlepší fázi. Vždy je stříhejte předtím, než se jejich květy naplno rozvinou. Musíte vidět klasickou barvu, ale velká část se musí stále skrývat v poupatech. To je jeden z faktorů, které vám zajistí nádhernou barvu sušené levandule.

Mohlo by vás zajímat:  Zapomeňte na drahé čističky vzduchu. Mnohem lépe zafunguje obyčejná bylinka, která zanechá příjemnou vůni

Pro sběr levandule je důležitá také denní doba. Vezměte si hodinky, ostré nůžky a vydejte se na sběr. Ideálním časem je poledne, kdy mají květy nejvíce esenciálních olejů a již vyschla ranní rosa. Jednotlivá stébla nikdy netrhejte. Vždy použijte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky. Díky tomu nepřijdete o žádné léčivé látky a zároveň nezničíte samotný keř.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak usušit levanduli, aby si udržela barvu a vůni?

Zlatým pravidlem je nesušit levanduli na slunci. Tím byste přišli o její nádhernou barvu i aroma. Místo toho ihned po nařezání rostlin udělejte nepříliš silné trsy a svažte je provázkem (nebo gumičkou). Kytice zavěste na suché, stinné a vzdušné místo. Nechte mezi nimi 15–20 cm a počkejte, dokud se samy nevysuší. Tento postup znaly a používaly již naše babičky.

Mohlo by vás zajímat:  Med působí na zdraví jako zázrak. Mezi nejcennější patří levandulový, okouzlí úžasnou vůní i účinky

Jak využít sušenou levanduli?

Levandule se bude sušit asi 7 dní. Potom opatrně oddělte květy od stonků a uložte je do uzavíratelné nádoby. Květy můžete vložit do látkových bavlněných, plátěných nebo jutových sáčků. Dokonale vám poslouží jako vůně do skříně nebo šuplíku s oblečením. Váš šatník bude chráněný před moly a stejný efekt bude mít v kuchyni v případě potravinových molů.

Zdroj: https://www.gardenia.net/guide/how-to-preserve-the-fragrance-of-your-lavender
Přidat na Seznam.cz