Pro nastartování trávení a zdraví tlustého střeva se vyplatí sáhnout po potravinách plných vitaminů

Dieta zaměřená na pročištění tlustého střeva je velmi vhodná pro lidi s problémy se zažíváním. Potraviny určené pro očistu těla zrychlí metabolismus organismu a zlepší celkovou pohodu člověka. Hlavním úkolem tlustého střeva je ukládat vodu a dodávat ji do těla. S vodou se do těla dostávají také živiny a minerály. Jaké příznaky nás upozorňují na problém v tlustém střevě a jaké potraviny tyto problémy dokážou vyřešit?

Příznaky nemoci tlustého střeva

Existuje řada příznaků, kterými dává tělo najevo problémy s tlustým střevem. Většina z nich se dá lehce zaměnit s příznaky problémů pro celý trávicí systém. Proto je také diagnostika onemocnění tlustého střeva velmi složitá. Při příznacích, které uvádíme, je proto vždy vhodná konzultace s lékařem.

Časté příznaky problémů jsou například tlak na řitní otvor, pálení konečníku, časté pálení žáhy, plynatost, bolest břicha ve spodní části, nevolnost, zácpa, zvracení či průjem.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké nemoci postihují tlusté střevo?

Mezi nejčastější onemocnění tlustého střeva patří například syndrom dráždivého tračníku, Hirschprungova choroba, divertikly tlustého střeva, záněty, ischemická kolitida, polypy tlustého střeva a bohužel také i rakovina tlustého střeva.

Čištění tlustého střeva domácími způsoby

Strava je základem pro správné pročištění střev. Jaké potraviny nám pomohou zbavit se zácpy a pročistit tak dlouho nevyprázdněné tlusté střevo? Mezi základní ovoce patří fíky, švestky a jablka. Ze zeleniny jsou vhodné pro pročištění trávicího traktu paprika, cuketa, rajčata, chřest, čočka a artyčoky. Ovoce i zeleninu je vhodné konzumovat čerstvé, ale také sušené. Tyto potraviny je potřeba při očistné kúře zapít dostatečným množstvím tekutin, nejlépe čistou vodou. V zelenině a ovoci je velké množství vlákniny, která také napomáhá správnému fungování střev.

Zdroj: https://www.iowaclinic.com/gastroenterology/ibd-food-what-eat/
Přidat na Seznam.cz